• сабота, 15 јуни 2024

До четврток посвежо со локална нестабилност и пообилни врнежи

До четврток посвежо со локална нестабилност и пообилни врнежи

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - До четврток во земјава ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд. Утре наместа врнежите ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), локално поројни и проследени со грмежи. Како што информира УХМР, во следните денови ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец (над 60 км/час).

Пораст на температурата се очекува кон крајот на неделата.

Според УХМР, во Скопје утре ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено поројни. Потоа во следните денови врнежите ќе бидат со послаб интензитет. мч/аа/

фото: МИА архива

Остани поврзан