• четврток, 18 април 2024

Германија го повика на разговор рускиот амбасадор поради смртта на Навални

Германија го повика на разговор рускиот амбасадор поради смртта на Навални

Берлин, 19 февруари 2024 (МИА) - Германското Министерство за надворешни работи го повика рускиот парламент поради смртта на Алексеј Навални, најистакнатиот руски опозициски лидер, соопшти портпарол на министерството.

„Разговорот  со рускиот амбасадор ќе се одржи денеска во Берлин“, рече портпаролот на редовниот брифинг со новинарите.

- Германија експлицитно инсистира сите политички затвореници во Русија да бидат ослободени, продолжи тој и додаде: „Шокантно е што во Русија се апсат еден куп луѓе за положување цвеќе во спомен на Навални“. ссм/

фото: архива

Остани поврзан