• вторник, 28 мај 2024
Панел дискусија на факултетот Хајделберг во Скопје – Германија има потреба од квалификуван кадар

Панел дискусија на факултетот Хајделберг во Скопје – Германија има потреба од квалификуван кадар

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Факултетот Хајделберг во Скопје, денеска одржа панел-дискусија на т...

Дебата „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“

Дебата „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - „Германското дуално високо образование и врската со бизнис секторот“ е т...

„Дер Шпигел“: Некои земји-членки на НАТО би можеле да испратат војници во Украина

„Дер Шпигел“: Некои земји-членки на НАТО би можеле да испратат војници во Украина

Берлин, 27 мај 2024 (МИА) – Балтичките земји би можеле да испратат свои трупи во Украина доколку сит...

Макрон ја започнува тридневната посета на Германија

Макрон ја започнува тридневната посета на Германија

Берлин, 26 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започнува тридневната...

Крос стави крај на кариерата!

Крос стави крај на кариерата!

Мадрид, 21 мај 2024 (МИА) - Играчот од средниот ред на Реал Мадрид и Германија, Тони Крос, најави де...

Поплави и свлечишта во германската провинција Сар

Поплави и свлечишта во германската провинција Сар

Берлин, 18 мај 2024 (МИА) – Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во западнат...

На аеродромот во Минхен приведени осум климатски активисти

На аеродромот во Минхен приведени осум климатски активисти

Берлин, 18 мај 2024 (МИА) – Германската полиција приведе осум климатски активисти кои упаднаа на аер...

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) – На Украина и треба повеќе оружје со долг дострел за да се бори против...

Повторно претреси во станот и канцелариите на пратеникот на АфД Петр Бистрон

Повторно претреси во станот и канцелариите на пратеникот на АфД Петр Бистрон

Берлин, 16 мај 2024 (МИА) - Германските власти денеска извршија претрес во станот и канцелариите на...

Најмалку тројца загинати во експлозија на киоск во Дизелдорф

Најмалку тројца загинати во експлозија на киоск во Дизелдорф

Берлин, 16 мај 2024 (МИА) – Три лица загинаа, а 16 се повредени во синоќешната експлозија на киоск л...

На германските разузнавачки служби дозволено им е да ја надгледуваат АфД поради екстремизам

На германските разузнавачки служби дозволено им е да ја надгледуваат АфД поради екстремизам

Берлин, 13 мај 2024 (МИА) – На германската Канцеларија за заштита на уставниот поредок и понатаму и...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Гнабри неизвесен за ЕУРО2024 поради повреда на тетивата

Гнабри неизвесен за ЕУРО2024 поради повреда на тетивата

Минхен, 10 мај 2024 (МИА) – Напаѓачот на минхенски Баерн и на германската репрезентација, Серж Г...

Писториус: И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Писториус: И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Берлин, 10 мај 2024 (МИА) - Германскиот министер за одбрана, Борис Писториус, изјави дека и Берлин р...

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата...

Image

Остани поврзан