• сабота, 18 мај 2024

Во Демир Капија до 11 часот гласале 23.99 проценти од гласачите

Во Демир Капија до 11 часот гласале 23.99 проценти од гласачите

Демир Капија, 24 април 2024 (МИА) - Во Демир Капија до 11 часот гласале 23.99 проценти од гласачите односно 769 избирачи го дале својот глас  на претседателските избори, соопшти претседателот на демиркаписката општинска изборна комисија, Благој Јовановски.

Претходно, тој информираше дека гласањето на претседателските избори во Демир Капија почнало   навреме и се отворени сите избирачки места.  

- Во Демир Капија беа пријавени 62 болни и немоќни лица, како и тројца од затвор, кои имаа законска можност да гласаат во текот на вчерашниот ден. Инаку, во Демир Капија се регистрирани вкупно 3216 гласачи, соопшти Димовски. свд/хс/

Фото: МИА архива 

Остани поврзан