• четврток, 30 мај 2024
Не треба да се даваат конкретни датуми за членството во ЕУ, проширувањето да продолжи со фокус на владеење на правото, вели Николас Шмит во интервју за ЕНР

Не треба да се даваат конкретни датуми за членството во ЕУ, проширувањето да продолжи со фокус на владеење на правото, вели Николас Шмит во интервју з...

Брисел, 30 мај 2024 (МИА) – Шпицен кандидатот на европските социјалисти...

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување н...

Истражување: Периодите на промена на власт најсилно влијаат врз времените вработувања и консултантските услуги во јавниот сектор

Истражување: Периодите на промена на власт најсилно влијаат врз времените вработувања и консултантските услуги во јавниот сектор

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Изборните процеси влијаат на динамиката на привремените вработувања и ко...

Пропадна иницијативата на ДПК за распуштање на Парламентот на Косово

Пропадна иницијативата на ДПК за распуштање на Парламентот на Косово

Приштина, 30 мај 2024 (МИА) - Пропадна иницијативата на Демократската партија на Косово (ДПК) да се...

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Во Иран започнува пријавувањето на кандидатите за претседателските избори закажани за крајот на јуни

Техеран, 30 мај 2024 (МИА) - Во Иран денеска почнува петдневниот рок за кандидатура за предвремени п...

Мицкоски на средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ Вал: Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Мицкоски на средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ Вал: Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и членот на Извршниот ко...

Парламентарни избори во ЈАР

Парламентарни избори во ЈАР

Јоханесбург, 29 мај 2024 (МИА) – Околу 27,6 милиони лица со право на глас денеска ќе избираат 400 пр...

Седница на Државната изборна комисија (во живо)

Седница на Државната изборна комисија (во живо)

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) -  Државната изборна комисија денеска одржува седница на која треба д...

И опозицијата и владејачката партија се надеваат на победа на парламентарните избори во ЈАР

И опозицијата и владејачката партија се надеваат на победа на парламентарните избори во ЈАР

Јоханесбург, 27 мај 2024 (МИА) – Повеќе илјади приврзаници на јужноафриканската опозициска партија Д...

Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

Британскиот парламент предупреди на можноста за странско мешање пред изборите во јули

Лондон, 24 мај 2024 (МИА) - Комитетот за национална безбедност на британскиот Парламент денеска го п...

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Њујорк, 23 мај 2024 (МИА) - Двајца од тројца Американци велат дека се загрижени дека изборите меѓу д...

Ники Хејли најави поддршка за Трамп на изборите

Ники Хејли најави поддршка за Трамп на изборите

Вашингтон, 23 мај 2024 (МИА) - Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во...

Во ИЕ 6 ДУИ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат

Во ИЕ 6 ДУИ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ги сумира вкупните резултати од...

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку - нема промени во мандати

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку - нема промени во мандати

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Во ИЕ 5 коалицијата „За европска иднина“ пр...

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Лондон, 22 мај 2024 (МИА) - Премиерот на Велика Британија Риши Сунак денеска разговараше со кралот Ч...

Image

Остани поврзан