• четврток, 18 април 2024

Бонмати: Женската лига во Шпанија не се промовира како што заслужуваме, победата на Мундијалот беше залудна

Бонмати: Женската лига во Шпанија не се промовира како што заслужуваме, победата на Мундијалот беше залудна

Мадрид, 28 февруари 2024 (МИА) – Најдобрата фудбалерка на светот, Ајтана Бонмати ја критикуваше организацијата на женски фудбалски турнири во Шпанија.

Фудбалерот на Барселона и Шпанија рече дека победата на Шпанија на Светското првенство за жени е „залудна“, бидејќи малку се променило во инфраструктурата на женскиот фудбал во земјата.

- За жал, не можам да кажам дека многу се промени. Го имаме примерот со Англичанките - кога го освоија еврото, видовме голема промена по успехот на репрезентативно ниво. Ова имаше свои последици. Инвестиција во домашна лига, полни стадиони кога игра Англија. Го сакам ова затоа што не можам да кажам дека овде во Шпанија сè е исто. Има уште многу да се направи овде и чувствувам дека освојувањето на Светското првенство беше залудно. Сè започнува со компетентна организација, рекламирање на натпревари, нивно одржување на соодветни стадиони. Промоцијата на лигата во земјава во целина не е на нивото што го заслужуваме. На пример, Шпанија требаше да игра во Кадиз, но на крајот се се смени во Картуја [во Севиља]. Ова нема шанси да и се случи на машката репрезентација, изјави актуелната добитничка на Златната топка и ФИФА во интервју за „L'Equipe“.

Шпанките на светскиот фудбалски трон се искачија во август минатата година. Мундијалот се играше во Австралија и Нов Зеланд и беше најпосетен и со рекордна телевизиска гледаност. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан