• четврток, 30 мај 2024
Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Во Норвешка стапува на сила признавањето на Палестина како држава

Осло, 28 мај 2024 (МИА) - Во Норвешка денеска официјално стапува на сила признавањето на независната...

Шпански суд: УЕФА да престане да се спротивставува на Суперлигата

Шпански суд: УЕФА да престане да се спротивставува на Суперлигата

Мадрид, 27 мај 2024 (МИА) - Шпанскиот суд им нареди на Меѓународната фудбалска федерација и Европска...

Украинскиот претседател Зеленски утре ќе ја посети Португалија

Украинскиот претседател Зеленски утре ќе ја посети Португалија

Киев, 27 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски утре ќе пристигне во Лисабон за...

Шпанија ќе ги повика земјите од ЕУ да го поддржат Меѓународниот суд на правдата на ОН со декларација во врска со Израел

Шпанија ќе ги повика земјите од ЕУ да го поддржат Меѓународниот суд на правдата на ОН со декларација во врска со Израел

Брисел, 27 мај 2024 (МИА) - Шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарез денеска изја...

Зеленски во посета на Шпанија

Зеленски во посета на Шпанија

Киев, 27 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во Мадрид ќе се сретн...

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Приштина, 25 мај 2024 (МИА) – Поранешниот министер за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџај го на...

Шпанецот Лопетеги нов тренер на Вест Хем

Шпанецот Лопетеги нов тренер на Вест Хем

Лондон, 23 мај 2024 (МИА) – Англискиот фудбалски прволигаш Вест Хем Јунајтед објави денеска дека...

Албарез: Шпанија дефинитивно го повлекува амбасадорот од Аргентина

Албарез: Шпанија дефинитивно го повлекува амбасадорот од Аргентина

Мадрид, 21 мај 2024 (МИА) – Шефот на шпанската дипломатија Хозе Мануел Албарез денеска најави дека М...

Шпанија го повлекува својот амбасадор во Аргентина по контроверзната изјава на претседателот Милеи

Шпанија го повлекува својот амбасадор во Аргентина по контроверзната изјава на претседателот Милеи

Мадрид, 19 мај 2024 – Владата на Шпанија денеска соопшти дека го повлекува амбасадорот од Аргентина...

Санчез: Шпанија ќе ја признае Палестина само во заедничка акција со други земји

Санчез: Шпанија ќе ја признае Палестина само во заедничка акција со други земји

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека Мадрид ќе ја признае...

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) – Шпанија не дозволи брод што носи оружје за Израел да се закотви во југои...

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Мадрид, 15 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажува очекуваната посет...

Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) - Единствениот начин Израел да не фрла бомби е да ги нема, изјави високиот...

Во Шпанија луѓето живеат во просек 84 години

Во Шпанија луѓето живеат во просек 84 години

Мадрид, 9 мај 2024 (МИА) - Очекуваниот просечен животен век во Шпанија е 84 години. Поради тоа, оваа...

Европол: Во Шпанија уапсена група која пренела повеќе тони кокаин од Јужна Америка

Европол: Во Шпанија уапсена група која пренела повеќе тони кокаин од Јужна Америка

Мадрид, 8 мај 2024 (МИА) - Шпанската цивилна гарда уапсила 20 лица осомничени дека увезле неколку то...

Image

Остани поврзан