• недела, 14 јули 2024
САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Стејт департмент одобри потенцијална продажба на американска воена оп...

Отворен ден на Армијата во Кичево по повод 75 години од формирањето на НАТО и четири години од нашето членство

Отворен ден на Армијата во Кичево по повод 75 години од формирањето на НАТО и четири години од нашето членство

Скопје, 24 март 2024 (МИА) - На градскиот плоштад, покрај Домот на Култ...

Баша предлага Албанија да му додели 50 милиони евра на Косово за воена опрема

Баша предлага Албанија да му додели 50 милиони евра на Косово за воена опрема

Тирана, 20 јануари 2024 (МИА) - Лидерот на албанската  опозициска Демократска партија,  Љу...

Синдикатот на пристанишните работници во Барселона одбива утовар и истовар на каква било воена опрема

Синдикатот на пристанишните работници во Барселона одбива утовар и истовар на каква било воена опрема

Барселона, 8 ноември 2023 (МИА) - Синдикатот на пристанишните работници од Барселона одби да товари...

Русија ја повика Бугарија да ја преиспита одлуката да му даде на Киев ракети за противвоздушни ракетни системи С-300

Русија ја повика Бугарија да ја преиспита одлуката да му даде на Киев ракети за противвоздушни ракетни системи С-300

Москва, 27 септември 2023 (МИА) - Руската федерална служба за воено-техничка соработка ја повика Буг...

Полскиот министер за одбрана одобри договори за набавка на воена опрема

Полскиот министер за одбрана одобри договори за набавка на воена опрема

Варшава, 5 септември 2023 (МИА) - Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак одобри неколку договор...

Презентација на воени возила и опрема, дел од вежбата „Брз одговор“

Презентација на воени возила и опрема, дел од вежбата „Брз одговор“

Скопје, 28 мај 2023 (МИА) - Отворен ден организиран во рамки на вежбата „Брз одговор 23“ денеска од...

Францускиот производител на воена опрема ќе вработи повеќе од 12 илјади работници

Францускиот производител на воена опрема ќе вработи повеќе од 12 илјади работници

Париз, 27 февруари 2023 (МИА) - Францускиот производител на воена опрема „Талес Груп“ (Thales Group)...

Во Штип утре изложба на воена опрема

Во Штип утре изложба на воена опрема

Штип, 19 мај 2022 (МИА) - Штипјани, но и граѓаните од источниот регион утре ќе можат да ја видат изложб...

САД ѝ испорачаа современ противтенковски систем на Украина

САД ѝ испорачаа современ противтенковски систем на Украина

Киев, 17 јуни 2020 (МИА) - САД ѝ испорачаа на Украина воена опрема во вредност од 60 милиони долари, ко...

Уште еден турски воен конвој влезе во Сирија

Уште еден турски воен конвој влезе во Сирија

Идлиб, 2 февруари 2020 (МИА) - Турски воен конвој ја помина границата со Сирија. Во конвојот има 40 окл...

Image

Остани поврзан