• вторник, 16 јули 2024
Четири години по смртта на Џорџ Флојд се уште нема полициски реформи во САД

Четири години по смртта на Џорџ Флојд се уште нема полициски реформи во САД

Вашингтон, 25 мај 2024 (МИА) - Денеска се навршуваат четири години од смртта на Џорџ Флојд како посл...

И четвртиот полицаец од убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис осуден на затворска казна

И четвртиот полицаец од убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис осуден на затворска казна

Минеаполис, 7 август 2023 (МИА) - Поранешниот полицаец од Минеаполис, Ту Тао, денеска е осуден на че...

Чувари обвинуваат за расизам во затворот каде што се наоѓа полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд

Чувари обвинуваат за расизам во затворот каде што се наоѓа полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд

Минеаполис, 23 јуни 2020 (МИА) - Осум чувари од затворот во американската сојузна држава Минесота, каде...

Барбара Стрејсенд ѝ подари акции од „Волт Дизни” на ќерката на Џорџ Флојд

Барбара Стрејсенд ѝ подари акции од „Волт Дизни” на ќерката на Џорџ Флојд

Хјустон, 15 јуни 2020 (МИА) - Американската пеjачка и глумица Барба...

Си-би-ес: Полицаецот Шовин го познавал Флојд

Си-би-ес: Полицаецот Шовин го познавал Флојд

Њујорк, 10 јуни 2020 (МИА) - Поранешниот полицаец Дерек Шовин и Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина...

Хјустон го прогласи 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд

Хјустон го прогласи 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд

Хјустон, 10 јуни 2020 (МИА) - Властите на американскиот град Хјустон во државата Тексас одлучија да го...

Афроамериканецот Џорџ Флојд ќе биде погребан денеска во Хјустон

Афроамериканецот Џорџ Флојд ќе биде погребан денеска во Хјустон

Хјустон, 9 јуни 2020 (МИА) -

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Минесота, 3 јуни 2020 (МИА) - Многумина од познатите личности од САД се приклучија на протестите против...

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Вашингтон, 1 јуни 2020 (МИА) - Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше уб...

Државниот правобранител на Минесота ќе го води случајот на Џорџ Флојд

Државниот правобранител на Минесота ќе го води случајот на Џорџ Флојд

Минеаполис, 1 јуни 2020 (МИА) - Државниот

Image

Остани поврзан