• среда, 19 јуни 2024
Израелска армија: Хезболах нѐ носи на работ на ескалација

Израелска армија: Хезболах нѐ носи на работ на ескалација

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Зголемениот прекуграничен оган на либанското движење Хезболах кон Изр...

Хезболах ги засили своите напади за да покаже колку скапа би била сеопфатна војна

Хезболах ги засили своите напади за да покаже колку скапа би била сеопфатна војна

Бејрут, 14 јуни 2024 (МИА) - Висок функционер на либанската екстремистичка организација Хезболах, ше...

ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска соопштија дека нивните сист...

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска соопшти дека Изра...

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Макрон: САД, Франција и Израел ќе работат на намалување на тензиите со Хезболах

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека САД, Франција...

Хезболах го изврши најголемиот истовремен напад со ракети и дронови врз израелски цели од 8 октомври

Хезболах го изврши најголемиот истовремен напад со ракети и дронови врз израелски цели од 8 октомври

Ерусалим, 13 јуни 2024 (МИА) - Либанската екстремистичка организација Хезболах денеска го изврши нај...

Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Бејрут, 13 јуни 2024 (МИА) - Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен...

Хезболах истрела десетици ракети врз Израел, откако е убиен висок командант

Хезболах истрела десетици ракети врз Израел, откако е убиен висок командант

Бејрут, 12 јуни 2024 (МИА) - Либанската шиитска група Хезболах денеска истрела десетици ракети врз И...

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Бејрут, 15 мај 2024 (МИА) - Либанското движење Хезболах денеска интензивно гаѓаше воени цели во севе...

Хезболах соопшти дека извршил напад со дрон врз град во северен Израел, загинаа двајца војници

Хезболах соопшти дека извршил напад со дрон врз град во северен Израел, загинаа двајца војници

Бејрут, 7 мај 2024 (МИА) - Либанската група Хезболах соопшти дека извршила напад со беспилотно летал...

Франција ги претстави предлозите за намалување на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Франција ги претстави предлозите за намалување на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Ерусалим, 30 април 2024 (МИА) - Француските власти денеска им презентираа предлози на либанските вла...

Од Либан истрелани 26 ракети кон северот на Израел

Од Либан истрелани 26 ракети кон северот на Израел

Тел Авив, 28 април 2024 (МИА) - Израелските одбранбени сили соопштија дека од правец на Либан кон се...

Хезболах тврди дека нападнале израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

Хезболах тврди дека нападнале израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

Бејрут, 17 април 2024 (МИА) - Либанската група Хезболах соопшти дека извршила напад со балистички ра...

ИДФ елиминира еден од командантите на елитна единица на Хезболах

ИДФ елиминира еден од командантите на елитна единица на Хезболах

Тел Авив, 8 април 2024 (МИА) - Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека во воздушен напад во ју...

Израел започна со воздушни напади во источен Либан откако Хезболах собори израелско беспилотно летало

Израел започна со воздушни напади во источен Либан откако Хезболах собори израелско беспилотно летало

Тел Авив, 7 април 2024 (МИА) - Израел рано денеска почна со воздушни напади во долината Бека во исто...

Image

Остани поврзан