• среда, 19 јуни 2024
На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Картум, 17 јуни 2024 (МИА) - Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која с...

ИОМ: Бројот на интерно раселените лица во Судан надмина 10 милиони

ИОМ: Бројот на интерно раселените лица во Судан надмина 10 милиони

Женева, 10 јуни 2024 (МИА) - Агенцијата на Обединетите нации за бегалци (ИОМ) денеска објави дека бр...

ОН предупредуваат дека граѓанската војна во Судан е пред ескалација по една година судири

ОН предупредуваат дека граѓанската војна во Судан е пред ескалација по една година судири

Женева, 17 мај 2024 (МИА) - Граѓанската војна во Судан е на работ да ескалира, предупредија денеска...

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Женева, 14 мај 2024 (МИА) - Конфликтот во Судан и Газа го зголеми бројот на внатрешно раселените луѓ...

Судан: Пожари во 72 села минатиот месец користени како оружје во војната

Судан: Пожари во 72 села минатиот месец користени како оружје во војната

Каиро, 13 мај 2024 (МИА) - Подметнување пожар стана ново оружје во војната во Судан, каде што минати...

Дипломати од Франција, Германија и ЕУ на средба во Париз за да побараат повеќе средства за Судан

Дипломати од Франција, Германија и ЕУ на средба во Париз за да побараат повеќе средства за Судан

Париз, 15 април 2024 (МИА) - Дипломати од Франција, Германија и Европската унија ќе се сретнат денес...

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

СЗО: Кризата во Судан ќе се влоши поради недостиг на хуманитарна помош

Женева, 12 април 2024 (МИА) - Кризата во Судан може да се влоши во наредните месеци, бидејќи дистриб...

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Картум, 12 април 2024 (МИА) – Војната во Судан почна пред една година, а според Обединетите нации, о...

Во Судан 25 лица загинаа во напад на паравоените сили врз едно село

Во Судан 25 лица загинаа во напад на паравоените сили врз едно село

Картум, 7 април 2024 (МИА) -  Најмалку 25 лица загинаа во Судан во напад на паравоените сили вр...

УНИЦЕФ предупреди на ризик од „катастрофална загуба на човечки животи“ поради продлабочувањето на проблемот со гладот

УНИЦЕФ предупреди на ризик од „катастрофална загуба на човечки животи“ поради продлабочувањето на проблемот со гладот

Женева, 15 март 2024 (МИА) - УНИЦЕФ предупреди дека постои ризик од „катастрофална загуба на животи“...

ОН: Завојуваните страни во Судан прибегнуваат кон злоставувања

ОН: Завојуваните страни во Судан прибегнуваат кон злоставувања

Дамаск, 23 февруари 2024 (МИА) - Двете завојувани страни во граѓанската војна во Судан прибегнуваат...

УНХЦР и ОСНА апелираат до меѓународната заедница да издвои 4,1 милијарда долари за цивилите во Судан

УНХЦР и ОСНА апелираат до меѓународната заедница да издвои 4,1 милијарда долари за цивилите во Судан

Женева, 7 февруари 2024 (МИА) - Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) и Канце...

Речиси 40 загинати во судирите долж спорната граница меѓу Судан и Јужен Судан

Речиси 40 загинати во судирите долж спорната граница меѓу Судан и Јужен Судан

Џуба, 6 февруари 2024 (МИА) - Речиси 40 луѓе, од кои многумина цивили, загинаа кон крајот на минатат...

Лекари без граници: Едно дете умира секои два часа во кампот Замзан во Судан

Лекари без граници: Едно дете умира секои два часа во кампот Замзан во Судан

Дубаи, 5 февруари 2024 (МИА) - Најмалку по едно дете умира на секои два часа во суданскиот камп Замз...

ЕУ воведе дополнителни санкции за поткопување на стабилноста на Судан 

ЕУ воведе дополнителни санкции за поткопување на стабилноста на Судан 

Брисел, 22 јануари 2024 (МИА) - Советот за надворешни работи на Европската Унија на денешното заседа...

Image

Остани поврзан