• среда, 29 мај 2024
Kонституиран новиот собраниски состав, Гаши нов спикер

Kонституиран новиот собраниски состав, Гаши нов спикер

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) – Собранието во рамки на конститутивната седница вчера ги верифицира манда...

Богоев: СДСМ треба да има конструктивна, корективна и проактивна улога во Собранието

Богоев: СДСМ треба да има конструктивна, корективна и проактивна улога во Собранието

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев смет...

Џафери ќе ја извршува функцијата технички премиер до изборот на новата влада 

Џафери ќе ја извршува функцијата технички премиер до изборот на новата влада 

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Техничкиот премиер Талат Џафери, кој е избр...

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Јован Митрески на Африм Гаши поладнево...

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Со 76 гласа „за“ и шест „против“ Африм Гаши е избран за претседател на С...

Избрана Верификационата комисија, Собранието ќе продолжи со работа по паузата

Избрана Верификационата комисија, Собранието ќе продолжи со работа по паузата

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Собранието ја почна конститутивната седница на новиот собраниски состав,...

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Пратениците на Левица нема да го поддржат Африм Гаши од Алтернатива да б...

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред почетокот на конст...

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието,  се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ЗНАМ - За Наша Македонија, Максим Димитриевски и градон...

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Почна конститутивната седница на новиот соб...

Конститутивна седница на парламентарниот состав 2024-2028

Конститутивна седница на парламентарниот состав 2024-2028

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Во Собранието денеска во 11 часот треба да...

Биљал Касами бара да не му се верифицира пратеничкиот мандат

Биљал Касами бара да не му се верифицира пратеничкиот мандат

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) -  Претседателот на Движењето БЕСА и градоначалник на Тетово Биљал Ка...

Се подготвува конститутивната седница на Собранието, претседателот треба да биде од редовите на коалицијата Вреди

Се подготвува конститутивната седница на Собранието, претседателот треба да биде од редовите на коалицијата Вреди

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Во Собранието се вршат последните подготовки пред утрешната конститутивн...

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Разговорите за формирање на новата влада се...

Косовското Собрание го усвои Договорот за кофинансирање на изработката на проект за тунел на патот Тетово-Призрен

Косовското Собрание го усвои Договорот за кофинансирање на изработката на проект за тунел на патот Тетово-Призрен

Приштина, 23 мај 2024 (МИА) – Собранието на Косово на денешната седница, на чиј дневен ред се повеќе...

Image

Остани поврзан