• недела, 14 јули 2024
Песков: Начинот на кој Бајден зборува за Путин е неприфатлив

Песков: Начинот на кој Бајден зборува за Путин е неприфатлив

Москва, 12 јули 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека целиот свет обр...

Јулија Навални се огласи по потерницата: На Путин местото му е во истата ќелија во која го уби Алексеј

Јулија Навални се огласи по потерницата: На Путин местото му е во истата ќелија во која го уби Алексеј

Москва, 10 јули 2024 (МИА) - Судот во Москва издаде налог за апсење на Јулија Навални, вдовицата на...

Политико: Унгарскиот премиер во писмо до ЕУ ги повторува позициите на Путин за Украина

Политико: Унгарскиот премиер во писмо до ЕУ ги повторува позициите на Путин за Украина

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан во писмо до претседателот на Европскиот...

Орбан за „Билд“: Путин во никој случај нема да нападне земја од НАТО

Орбан за „Билд“: Путин во никој случај нема да нападне земја од НАТО

Будимпешта, 8 јули 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за весникот „Билд“ изјав...

Моди ќе ја посети Москва за првпат од почетокот на руско-украинската војна

Моди ќе ја посети Москва за првпат од почетокот на руско-украинската војна

Делхи, 8 јули 2024 (МИА) - Индискиот премиер Нарендра Моди денеска започнува дводневна посета на Рус...

Путин: Не се залагаме за пауза туку за конечен крај на конфликтот во Украина

Путин: Не се залагаме за пауза туку за конечен крај на конфликтот во Украина

Москва, 5 јули 2024 (МИА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин на прес-конференција по средбата...

Орбан: Унгарија ќе биде единствената земја која одржува врски и со Москва и со Киев

Орбан: Унгарија ќе биде единствената земја која одржува врски и со Москва и со Киев

Москва, 5 јули 2024 (МИА) – Унгарскиот премиер Виктор Орбан на средбата со рускиот претседател Влади...

Путин очекува Орбан да зборува од името на Европа за Украина

Путин очекува Орбан да зборува од името на Европа за Украина

Москва, 5 јули 2024 (МИА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека очекува унга...

Путин вели дека сериозно ги сфаќа коментарите на Трамп за завршување на конфликтот во Украина

Путин вели дека сериозно ги сфаќа коментарите на Трамп за завршување на конфликтот во Украина

Москва, 4 јули 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека сериозно ги сфати...

Путин: Не е можен прекин на огнот пред почетокот на мировни преговори со Украина

Путин: Не е можен прекин на огнот пред почетокот на мировни преговори со Украина

Москва, 4 јули 2024 (МИА) - Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека не е возможе...

Путин: Самитот во Астана ќе повика на потребата од создадење мултиполарен светски поредок

Путин: Самитот во Астана ќе повика на потребата од создадење мултиполарен светски поредок

Астана, 4 јули 2024 (МИА) - „Шангајската Организација за соработка (ШСО) денеска од самитот во Астан...

Ердоган и Путин разговараа за стратешки проекти и трговски цели

Ердоган и Путин разговараа за стратешки проекти и трговски цели

Астана, 3 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир...

Во Астана средба Путин - Си

Во Астана средба Путин - Си

Астана, 3 јули 2024 (МИА) – Претседателот на Русија и на Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на денешн...

Путин: Русија мора да започне производство на ракети со среден и мал дострел

Путин: Русија мора да започне производство на ракети со среден и мал дострел

Москва, 28 јуни 2024 (МИА) – Русија мора да започне производство на ракети со среден и мал дострел з...

Фидан: Ердоган планира разговор со Путин во Казахстан

Фидан: Ердоган планира разговор со Путин во Казахстан

Анкара, 25 јуни 2024 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан денеска изјави дека...

Image

Остани поврзан