• понеделник, 17 јуни 2024
Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан, 21 мај 2024 (МИА) - Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да г...

Никол Чулик во Приштина за клучните прашања за односите меѓу САД и Косово

Никол Чулик во Приштина за клучните прашања за односите меѓу САД и Косово

Приштина, 20 мај 2024 (МИА) - Заменик-помошникот државен секретар на САД, Никол Чулик, за време на н...

Си: Посетата ќе отвори ново поглавје и поголем опсег во односите меѓу Србија и Кина

Си: Посетата ќе отвори ново поглавје и поголем опсег во односите меѓу Србија и Кина

Белград, 8 мај 2024 (МИА) - Илјадници луѓе присутвуваа на свечениот пречек пред Палатата Србија со ш...

Турција ги прекина трговските односи со Израел

Турција ги прекина трговските односи со Израел

Истанбул, 3 мај 2024 (МИА) - Турските власти ги прекинаа трговските односи со Израел, бидејќи веќе г...

Ирак ги криминализираше хомосексуалните врски; максимална казна до 15 години затвор

Ирак ги криминализираше хомосексуалните врски; максимална казна до 15 години затвор

Багдад, 28 април 2024 (МИА) - Ирачкиот парламент синоќа усвои закон со кој се криминализираат хомосе...

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Франција привремено ја повлече својата амбасадорка од Азербејџан заради „консултации“

Париз, 17 април 2024 (МИА) - Франција ја отповика својата амбасадорка во Азербејџан Ан Бојон „на кон...

Грушко: Односите на Русија со НАТО се на нула, но Москва не бара отворен конфликт

Грушко: Односите на Русија со НАТО се на нула, но Москва не бара отворен конфликт

Москва, 4 април 2024 (МИА) - Односите меѓу Русија и НАТО се влошуваат, но Москва нема намера да влез...

Кишида: Градењето плодни односи меѓу Јапонија и Северна Кореја ќе биде од корист и на двете земји

Кишида: Градењето плодни односи меѓу Јапонија и Северна Кореја ќе биде од корист и на двете земји

Токио, 28 март 2024 (МИА) - Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска изјави дека градењето „плодни“ о...

Филипинскиот министер за надворешни работи ја повика Кина „да престане да малтретира“

Филипинскиот министер за надворешни работи ја повика Кина „да престане да малтретира“

Манила, 4 март 2024 (МИА) - Филипини ја повикува Кина да престане да не вознемирува и сака мирно да...

Османи: Односите со западните сојузници се егзистенцијални, Косово не може само

Османи: Односите со западните сојузници се егзистенцијални, Косово не може само

Приштина, 23 февруари 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи ги повика косовските инст...

Ердоган: Односите меѓу Турција и САД се на добар пат по договорот за Ф-16

Ердоган: Односите меѓу Турција и САД се на добар пат по договорот за Ф-16

Анкара, 15 февруари 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека односите меѓу Т...

Кина ги повика САД да ја поддржат политиката на една Кина за време на состанокот Ванг-Саливан

Кина ги повика САД да ја поддржат политиката на една Кина за време на состанокот Ванг-Саливан

Пекинг, 27 јануари 2024 (МИА) - Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска за време на...

Иран се надева на обновување на дипломатските односи со Египет

Иран се надева на обновување на дипломатските односи со Египет

Техеран, 25 декември 2023 (МИА) - По повеќе од 40 години заладени односи, Иран се надева на обновува...

Невладина организација „Станица П.Е.Т.“ од Прилеп: Неопходна е поголема комуникација за унапредување на меѓуверските и меѓуетничките односи

Невладина организација „Станица П.Е.Т.“ од Прилеп: Неопходна е поголема комуникација за унапредување на меѓуверските и меѓуетничките односи

Прилеп, 8 декември 2023 (МИА) - Да се зголеми комуникацијата помеѓу верските и етничките заедници за...

Бајден: Кина има реални проблеми, треба да ги промениме односите на подобро

Бајден: Кина има реални проблеми, треба да ги промениме односите на подобро

Вашингтон, 15 ноември 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Кина има „реални...

Image

Остани поврзан