• вторник, 23 јули 2024
СБ: Економиите на Западен Балкан треба да ја зајакнат отпорноста на климатските промени

СБ: Економиите на Западен Балкан треба да ја зајакнат отпорноста на климатските промени

Скопје, 17 јули 2024 Шесте економии на Западен Балкан треба заеднички да инвестираат најмал...

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Лондон, 8 јули 2024 (МИА) - Поради емисијата на стакленички гасови добиени од човековите активности,...

Во Градски парк се одржа „Бараме климатска акција сега“ – земјава една од петте најзагрозени од климатските промени

Во Градски парк се одржа „Бараме климатска акција сега“ – земјава една од петте најзагрозени од климатските промени

Скопје, 25 мај 2024 (МИА) – Во Градскиот парк во Скопје, денеска, во организација на „Гоу грин Скопј...

Апелациски суд: Тужбата на младите против американската Влада за климатските промени треба да се отфрли

Апелациски суд: Тужбата на младите против американската Влада за климатските промени треба да се отфрли

Сан Франциско, 2 мај 2024 (МИА) - Американскиот апелациски суд во средата одлучи дека тужбата поднес...

Климатските промени ќе ја зголемат инфлацијата на храната

Климатските промени ќе ја зголемат инфлацијата на храната

Потсдам, 29 март 2024 (МИА) - Зголемувањето на температурите и екстремните временски настани се очек...

Поради климатските промени, 90 отсто од традиционалните вински региони ќе исчезнат

Поради климатските промени, 90 отсто од традиционалните вински региони ќе исчезнат

Вашингтон, 28 март 2024 (МИА) - Околу 90 проценти од некои од традиционалните региони за производств...

ОН прогласија „црвен аларм“ поради климатските промени

ОН прогласија „црвен аларм“ поради климатските промени

Женева, 19 март 2024 (МИА) - Сите глобални климатски рекорди беа срушени минатата година, предупреди...

НАСА и „Спејс-Икс“ ја лансираа мисијата „ПАЦЕ“

НАСА и „Спејс-Икс“ ја лансираа мисијата „ПАЦЕ“

Кејп Канаверал, 8 февруари 2024 (МИА) - Американската приватна вселенска агенција „Спејс-Икс“ лансир...

Македонско-словенечки бизнис форум за влијанието на климатските промени и геополитиката врз управувањето со ризици и бизнисот

Македонско-словенечки бизнис форум за влијанието на климатските промени и геополитиката врз управувањето со ризици и бизнисот

Скопје, 7 февруари 2024 (МИА) - Разгледување на влијанието на словенечк...

Климатските промени закана за намален род кај одредени овошки во Кумановско

Климатските промени закана за намален род кај одредени овошки во Кумановско

Куманово, 31 јануари 2024 (МИА) - Сегашните ниски утрински температури немаат сериозно влијание на о...

Шукова: Имаме четири планови за климатски промени со климатски сценарија и нивните влијанија врз сектори

Шукова: Имаме четири планови за климатски промени со климатски сценарија и нивните влијанија врз сектори

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Адаптацијата кон климатските промени зн...

Обраќања на завршната конференција на проектот „Зголемување на отпорноста кон климатските промени на локално ниво“ (во живо)

Обраќања на завршната конференција на проектот „Зголемување на отпорноста кон климатските промени на локално ниво“ (во живо)

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Обраќања на завршната конференција на п...

Изјави на завршна конференција на проектот „Зголемување на отпорноста кон климатските промени на локално ниво“ (во живо)

Изјави на завршна конференција на проектот „Зголемување на отпорноста кон климатските промени на локално ниво“ (во живо)

Скопје, 30 јануари 2024 (МИА) - Изјави на завршната конференција на про...

Ученици и наставници учеа за климатските промени и заштита на животната средина

Ученици и наставници учеа за климатските промени и заштита на животната средина

Скопје, 5 јануари 2024 Најмалку 150 ученици Роми од основните и средното училиште во Шуто О...

Трудо: Победата на Трамп може да ја загрози борбата против климатските промени

Трудо: Победата на Трамп може да ја загрози борбата против климатските промени

Вашингтон, 23 декември 2023 (МИА) - Победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избо...

Image

Остани поврзан