• понеделник, 17 јуни 2024
Гаши: Не е прекршен Рамковниот договор

Гаши: Не е прекршен Рамковниот договор

Скопје, 2 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието Африм Гаши одговарајќи на прашање за зачувув...

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Гаши за измена на Уставот: Прашањето треба да биде решено што побргу, но не на сметка на рушење на идентитетот на Македонците

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - На прашањето дали има договор за промена на...

Не треба да се даваат конкретни датуми за членството во ЕУ, проширувањето да продолжи со фокус на владеење на правото, вели Николас Шмит во интервју за ЕНР

Не треба да се даваат конкретни датуми за членството во ЕУ, проширувањето да продолжи со фокус на владеење на правото, вели Николас Шмит во интервју з...

Брисел, 30 мај 2024 (МИА) – Шпицен кандидатот на европските социјалисти...

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска вечерва изјави дека не...

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Атина, 23 мај 2024 (МИА) – Протоколите се позитивни за Грција и од геополитички причини и од економс...

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски интервју за Агенцијата Франс...

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Фра...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Скопје,13 мај 2024 (МИА) - Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е опти...

Интервју на Османли за српскиот неделник „Novi Magazin“ по повод неговата книга „Пат во рајот“

Интервју на Османли за српскиот неделник „Novi Magazin“ по повод неговата книга „Пат во рајот“

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Под наслов „Иднината не се досегнува со движење во круг“, најновиот број...

Сежурне: Сто и педесет илјади руски војници загинаа во војната во Украина

Сежурне: Сто и педесет илјади руски војници загинаа во војната во Украина

Париз, 3 мај 2024 (МИА) - Околу 150.000 руски војници загинале од почетокот на руската инвазија на У...

Јованоска за МИА: Преку еднаков број на жени во тимот до поуспешно учество на Олимписките игри 

Јованоска за МИА: Преку еднаков број на жени во тимот до поуспешно учество на Олимписките игри 

Скопје, 3 мај 2024 (МИА) – Олимписките игри не се само спортско натпреварување, туку и платформа за...

Даштевски за МИА: Интензивно се подготвуваме за двојните избори на 8 мај, граѓаните ќе можат само еднаш да дојдат на гласање

Даштевски за МИА: Интензивно се подготвуваме за двојните избори на 8 мај, граѓаните ќе можат само еднаш да дојдат на гласање

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Претседателот на Државната изборна комиси...

Мајхошев за МИА: Работниците не ги знаат доволно своите права, има чести измени на Законот за работни односи

Мајхошев за МИА: Работниците не ги знаат доволно своите права, има чести измени на Законот за работни односи

Штип, 30 април 2024 (МИА) - Работничките права се кршат, не се почитува...

Ковачевски: СДСМ е силна партија ќе го надмине и овој предизвик

Ковачевски: СДСМ е силна партија ќе го надмине и овој предизвик

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски смета дека на претстојните па...

Мицкоски: Очекувам Силјановска да има преку 500 000 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ над 55 пратеници 

Мицкоски: Очекувам Силјановска да има преку 500 000 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ над 55 пратеници 

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Јасен е исходот на 24 април, јасна е и пораката на народот дека опозиц...

Image

Остани поврзан