• четврток, 25 јули 2024
Христодулидис: Не отстапуваме ни педа окуптирана земја ниту на Ердоган ниту на некој друг

Христодулидис: Не отстапуваме ни педа окуптирана земја ниту на Ердоган ниту на некој друг

Никозија, 22 јули 2024 (МИА) – Не отстапуваме ни педа окупирана земја, ниту на Ердоган, ниту на неко...

Ердоган: Турција е подготвена да изгради воена база на Кипар, доколку е потребно

Ердоган: Турција е подготвена да изгради воена база на Кипар, доколку е потребно

Истанбул, 21 јули 2024 (МИА) - Турција е подготвена да изгради воена база на северен Кипар „ако е по...

Ердоган: За Кипар не е можно федерално решение, ние поддржуваме решение со две држави

Ердоган: За Кипар не е можно федерално решение, ние поддржуваме решение со две држави

Истанбул, 20 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција п...

Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека обидите за сораб...

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Анкара, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да биде можно...

Мицотакис и Ердоган се согласиле дека е во корист на двете земји да се задржи мирната клима во билатералните односи

Мицотакис и Ердоган се согласиле дека е во корист на двете земји да се задржи мирната клима во билатералните односи

Атина, 11 јули 2024 (МИА) – Двајцата лидери се согласија за заемната корист од одржувањето на мирнат...

Денеска средба Мицотакис – Ердоган во Вашингтон

Денеска средба Мицотакис – Ердоган во Вашингтон

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Тајип Ер...

ЕВРО2024: Ердоган од трибините ќе ја бодри Турција во четвртфиналето

ЕВРО2024: Ердоган од трибините ќе ја бодри Турција во четвртфиналето

  Анкара, 5 јули 2024 (МИА) – Турското претседателство официјално објави дека шефот на...

Песков: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Песков: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Москва, 4 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не може да биде посредник во пре...

Ердоган и Путин разговараа за стратешки проекти и трговски цели

Ердоган и Путин разговараа за стратешки проекти и трговски цели

Астана, 3 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир...

Ердоган го обвини Западот дека ги поддржува израелските „планови за ширење војна“ во Либан

Ердоган го обвини Западот дека ги поддржува израелските „планови за ширење војна“ во Либан

Анкара, 26 јуни 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини западните сил...

Фидан: Ердоган планира разговор со Путин во Казахстан

Фидан: Ердоган планира разговор со Путин во Казахстан

Анкара, 25 јуни 2024 (МИА) - Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан денеска изјави дека...

Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Ердоган: Бајден се соочува со „тест на искреност“ во справувањето со војната во Газа

Анкара, 15 јуни 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека американск...

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Анкара, 13 јуни 2024 (МИА) - Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов ам...

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

Ердоган: Духот на ОН во Газа е мртов, Израел е закана за целото човештво

  Анкара, 29 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска де...

Image

Остани поврзан