• среда, 22 мај 2024
Франција го поддржа МКС во врска со повикот за налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Франција го поддржа МКС во врска со повикот за налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува...

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Баку, 18 мај 2024 (МИА) – Министерството за надворешни работи на Азербејџан вчера ги отфрли „навредл...

Дешан ги избра „петлите“, големо изненадување во составот на Франција за ЕП 2024

Дешан ги избра „петлите“, големо изненадување во составот на Франција за ЕП 2024

Париз, 16 мај 2024 (МИА) - Селекторот на француската фудбалска репрезентација Дидие Дешан го објави...

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Франција го обвини Азербејџан за вмешаност во немирите на Нова Каледонија

Париз, 16 мај 2024 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин денеска го обвин...

Париз очекува да заработи над 11 милијарди евра од ОИ

Париз очекува да заработи над 11 милијарди евра од ОИ

Париз, 14 мај 2024 (МИА) – Олимписките и Параолимписките игри треба да генерираат економски прид...

Откриен идентитетот на избеганиот затвореник во Франција, „Мува“ побегнал по убиството на двајца затворски чувари

Откриен идентитетот на избеганиот затвореник во Франција, „Мува“ побегнал по убиството на двајца затворски чувари

Париз, 14 мај 2024 (МИА) - Во Франција се убиени двајца затворски чувари, а тројца се повредени ...

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата...

Прославен Денот на победата во Париз, Макрон не одржа говор

Прославен Денот на победата во Париз, Макрон не одржа говор

Париз, 8 мај 2024 (МИА) - Во Париз денеска, Франција ја прослави 79-годишнината од победата на сојуз...

Париз: Повикувањето на францускиот амбасадор во руското МНР е обид за заплашување

Париз: Повикувањето на францускиот амбасадор во руското МНР е обид за заплашување

Париз, 7 мај 2024 (МИА) – Франција го осуди повикувањето на францускиот амбасадор во Москва во руско...

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Приштина, 7 мај 2024 (МИА) - Франција, на која и се приклучија Германија и Италија, бара да се одлож...

Кинескиот претседател Си Џинпинг во посета на Франција

Кинескиот претседател Си Џинпинг во посета на Франција

Париз, 5 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска ќе пристигне во посета на Франциј...

Стапката на инфлација во Франција прелиминарно се намали на 2,2 отсто

Стапката на инфлација во Франција прелиминарно се намали на 2,2 отсто

Париз, 30 април 2024 (МИА) - Според прелиминарната проценка, годишната стапка на инфлација во Франци...

Франција и Германија потпишаа договор за заеднички проект за вооружување (ДПЛ)

Франција и Германија потпишаа договор за заеднички проект за вооружување (ДПЛ)

Париз, 26 април 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на Франција и Германија Себастијан Лекорну и Бори...

Приближно 6.000 полицајци ќе го обезбедуваат пристигнувањето на олимпискиот факел во Марсеј

Приближно 6.000 полицајци ќе го обезбедуваат пристигнувањето на олимпискиот факел во Марсеј

Париз, 26 април 2024 (МИА) – Околу 6.000 полицајци следниот месец ќе го обезбедуваат пристигнувањето...

Франција и Германија потпишаа договор за заеднички проект за вооружување

Франција и Германија потпишаа договор за заеднички проект за вооружување

Париз, 26 април 2024 (МИА) – Францускиот министер за одбрана и неговиот германски, Себастијан Лекорн...

Image

Остани поврзан