• среда, 22 мај 2024
Наѓ: Унгарија се стреми да биде логистички центар за трговија меѓу Кина и Европа

Наѓ: Унгарија се стреми да биде логистички центар за трговија меѓу Кина и Европа

Будимпешта, 9 мај 2024 (МИА) - Кина минатата година беше најважниот трговски партнер на Унгарија над...

Унгарија е подготвена за претседавање со ЕУ, тврди унгарскиот заменик-министер за ЕУ ​​прашања

Унгарија е подготвена за претседавање со ЕУ, тврди унгарскиот заменик-министер за ЕУ ​​прашања

Будимпешта, 5 мај 2024 (МИА) - Унгарија е подготвена да го преземе претседавањето со Европската униј...

Сијарто: Судирот во Украина мора да заврши за да се спречи „лудилото на нуклеарната војна“

Сијарто: Судирот во Украина мора да заврши за да се спречи „лудилото на нуклеарната војна“

Душанбе, 30 април 2024 (МИА) - Конфликтот во Украина мора брзо да се прекине за да се спречи „лудило...

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот

Букурешт, 12 април 2024 (МИА) – Групацијата МОЛ ја отвори најголемата зелена водородна електрана во...

Сијарто: Ќе се концентрираме на процесот на проширување,  на ЕУ и треба нова енергија, а земјите од Западен Балкан можат да го донесат тоа

Сијарто: Ќе се концентрираме на процесот на проширување, на ЕУ и треба нова енергија, а земјите од Западен Балкан можат да го донесат тоа

Скопје, 30 март 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, чија земја...

Болсонаро бил во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Болсонаро бил во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Бразилија, 26 март 2024 (МИА) – Поранешниот бразилски екстремно десничарски претседател Жаир Болсона...

Четири лица загинаа во несреќа на рели трка во Унгарија

Четири лица загинаа во несреќа на рели трка во Унгарија

Будимпешта, 24 март 2024 (МИА) - Четири лица загинаа, а неколку се повредени денеска кога возило кое...

Виктор Орбан му честиташе на Путин за победата на изборите

Виктор Орбан му честиташе на Путин за победата на изборите

Будимпешта, 21 март 2024 (МИА) – Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој остана близок со Москва по рус...

Сијарто: Унгарија нема да се приклучи на чешката иницијатива за купување муниција за Унгарија

Сијарто: Унгарија нема да се приклучи на чешката иницијатива за купување муниција за Унгарија

Будимпешта, 21 март 2024 МИА) - Унгарија нема да се приклучи на иницијативата предводена од Чешка за...

Европа го блокира големиот проект на Орбан и Вучиќ

Европа го блокира големиот проект на Орбан и Вучиќ

Белград, 19 март 2024 (МИА) – Европа го блокира големиот проект на српскиот претседател Александар В...

Претседателот на унгарскиот Парламент ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО

Претседателот на унгарскиот Парламент ја потпиша ратификацијата на членството на Шведска во НАТО

Будимпешта, 2 март 2024 (МИА) - Претседателот на унгарското Државно собрание, Ласло Ковер, денеска ј...

Унгарија, Полска и Чешка не планираат да испратат војници во Украина

Унгарија, Полска и Чешка не планираат да испратат војници во Украина

Будимпешта, 27 февруари 2024 (МИА) - Официјални лица на Унгарија, Полска и Чешка денеска изјавија де...

Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок за нов претседател на државата

Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок за нов претседател на државата

Будимпешта, 26 февруари 2024 (МИА) - Унгарскиот парламент го избра Тамаш Суљок, претседател на Устав...

Унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО

Унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО

Будимпешта, 26 февруари 2024 (МИА) - Унгарскиот парламент попладнево ја ратификуваше кандидатурата н...

Фидес го кандидираше претседателот на Уставниот суд за нов претседател на Унгарија 

Фидес го кандидираше претседателот на Уставниот суд за нов претседател на Унгарија 

Будимпешта, 22 февруари 2024 (МИА) - Унгарската владејачка партија Фидес го предложи претседателот н...

Image

Остани поврзан