• сабота, 15 јуни 2024
ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска соопштија дека нивните сист...

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска соопшти дека Изра...

ИДФ: Лансирани 40 ракети од Либан кон северен Израел, две лица се повредени

ИДФ: Лансирани 40 ракети од Либан кон северен Израел, две лица се повредени

Тел Авив, 13 јуни 2024 (МИА) - Околу 40 ракети се лансирани од Либан кон Галилеја и Голанската висор...

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со...

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Тел Авив, 26 мај 2024 (МИА) - Неколку илјади Израелци синоќа се собраа во Тел Авив за да побараат ит...

Нетанјаху го обвини Ганц дека  „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас

Нетанјаху го обвини Ганц дека „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас"

Тел Авив, 19 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини својот коалициски пар...

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Тел Авив, 15 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Вл...

Галант го информира Блинкен за операцијата во Рафа

Галант го информира Блинкен за операцијата во Рафа

Тел Авив, 13 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант го информира американскиот...

Израелските демонстранти го блокираа главниот автопат во Тел Авив барајќи размена на затвореници со Хамас

Израелските демонстранти го блокираа главниот автопат во Тел Авив барајќи размена на затвореници со Хамас

Тел Авив, 8 мај 2024 (МИА) - Израелските демонстранти, вклучително и семејствата на израелските затв...

Израелската Влада одлучи да ги затвори претставништвата на Ал Џезира во Израел

Израелската Влада одлучи да ги затвори претставништвата на Ал Џезира во Израел

Тел Авив, 5 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Вла...

Семејствата на заложниците го повикуваат Нетанјаху да обезбеди договор за примирје

Семејствата на заложниците го повикуваат Нетанјаху да обезбеди договор за примирје

Тел Авив, 5 мај 2024 (МИА) - Форумот на семејства на заложници и исчезнати лица денеска на Денот на...

Блинкен: САД се залагаат Хамас и Израел сега да постигнат договор за примирје

Блинкен: САД се залагаат Хамас и Израел сега да постигнат договор за примирје

Тел Авив, 1 мај 2024 (МИА) - САД вршат притисок Израел и Хамас „во моментов“ да постигнат договор за...

Израел ги повикува на разговор амбасадорите на земјите кои во ОН гласаа за палестинската држава

Израел ги повикува на разговор амбасадорите на земјите кои во ОН гласаа за палестинската држава

Ерусалим, 21 април 2024 (МИА) - Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска н...

Нетанјаху: Гласањето во американскиот Конгрес е поддршка за Израел и одбрана на западната цивилизација

Нетанјаху: Гласањето во американскиот Конгрес е поддршка за Израел и одбрана на западната цивилизација

Тел Авив, 21 април 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа ја поздрави одлуката н...

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“

Израел нема да преземе одговорност за синоќешниот напад врз Иран, објави „Џерузалем пост“

Тел Авив, 19 април 2024 (МИА) - Израел нема да преземе одговорност за нападот синоќа врз објект во ц...

Image

Остани поврзан