• сабота, 25 мај 2024
Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Разговорите за формирање на новата влада се...

Косовското Собрание го усвои Договорот за кофинансирање на изработката на проект за тунел на патот Тетово-Призрен

Косовското Собрание го усвои Договорот за кофинансирање на изработката на проект за тунел на патот Тетово-Призрен

Приштина, 23 мај 2024 (МИА) – Собранието на Косово на денешната седница, на чиј дневен ред се повеќе...

Таравари: Албанците во Северна Македонија ќе имаат претседател на Собранието и шест министри во новата влада

Таравари: Албанците во Северна Македонија ќе имаат претседател на Собранието и шест министри во новата влада

Приштина, 19 мај 2024 (МИА) – Градоначалникот на Гостивар, кој беше кандидат за претседател на Репуб...

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Џафери: Се врши изборен инженеринг за менување на соодносот на силите во Собранието

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Премиерот на техничката Влада Талат Џафери...

Сиљановска-Давкова: Време е за единство - ќе ја оправдам довербата и ќе ги инспирирам жените 

Сиљановска-Давкова: Време е за единство - ќе ја оправдам довербата и ќе ги инспирирам жените 

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Изјавувам дека функцијата претседател на Ма...

Инаугурација на новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова

Инаугурација на новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Во Собранието на Република Северна Македони...

Сиљановска-Давкова утре ќе го почне претседателскиот мандат со свечена изјава во Собранието

Сиљановска-Давкова утре ќе го почне претседателскиот мандат со свечена изјава во Собранието

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Новоизбраната претседателка на државата Гордана Сиљановска-Давкова утре...

Гордана Сиљановска Давкова и официјално претседател на државата, ДИК објави конечност на изборните резултати

Гордана Сиљановска Давкова и официјално претседател на државата, ДИК објави конечност на изборните резултати

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) – За Претседател на Република Северна Македонија е избрана Гордана Сиљанов...

ДИК треба да објави конечност на резултатите од претседателските избори и потоа да достави извeштај до Собранието

ДИК треба да објави конечност на резултатите од претседателските избори и потоа да достави извeштај до Собранието

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија утрово во 9 часот треба да одржи јавна седниц...

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори

Старо-нови пратеници и кандидатите кои не добија мандат на парламентарните избори

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Парламентарните избори во 2024 година го „з...

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот на Пендаровски

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот на Пендаровски

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на 12 мај треба да...

Изјава на претседателот на Собранието Јован Митрески

Изјава на претседателот на Собранието Јован Митрески

Струга, 8 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Јован Митреск...

Доделена државната награда „Гоце Делчев“ за значајни остварувања во областа на науката

Доделена државната награда „Гоце Делчев“ за значајни остварувања во областа на науката

Скопје, 4 мај 2024 (МИА) - Во Собранието на Северна Македонија попладнево беше доделена државната на...

Доделување на државната награда „Гоце Делчев“

Доделување на државната награда „Гоце Делчев“

Скопје, 4 мај 2024 (МИА) - Во Собранието на Северна Македонија денеска напладне ќе биде доделена наг...

Спасовски: Да не се заборави 27 април - најцрниот датум во историјата на македонската демократија

Спасовски: Да не се заборави 27 април - најцрниот датум во историјата на македонската демократија

Скопје, 27 април 2024 (МИА) - Носителот во Втората изборна единица на СДСМ Оливер Спасовски денеска...

Image

Остани поврзан