• сабота, 15 јуни 2024
Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) – Косовската полиција соопшти попладнево дека спроведува акција на севе...

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими изјави дека Србија, по усвојув...

Министерот Буши се сретна со делегација на МВР на Косово

Министерот Буши се сретна со делегација на МВР на Косово

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Назим Буши...

Акција на косовската полиција во Зубин Поток во северно Косово, запленето оружје и уапсено едно лице

Акција на косовската полиција во Зубин Поток во северно Косово, запленето оружје и уапсено едно лице

Приштина, 13 јуни 2024 (МИА) – Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља објави дека во...

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Приштина, 13 јуни 2024 (МИА) – Потпретседателот на косовската Влада задолжен за евроинтеграции, Бесн...

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во објава на нејзината офиц...

Ховениер: Она што го постигна Косово во овие 25 години е извонредно, се гордееме што сме ваш партнер

Ховениер: Она што го постигна Косово во овие 25 години е извонредно, се гордееме што сме ваш партнер

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Џефри Ховениер, го опи...

Албанскиот претседател, Бегај пречекан со државни почести во Приштина, ќе се обрати на Собранието

Албанскиот претседател, Бегај пречекан со државни почести во Приштина, ќе се обрати на Собранието

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај е пречекан претплад...

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење на Косово од Албанците

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење на Косово од Албанците

Приштина, 10 јуни 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека пред 25 години, кога воено...

Албанија и Косово договорија заеднички патроли во Албанија за период јуни-септември

Албанија и Косово договорија заеднички патроли во Албанија за период јуни-септември

Тирана, 8 јуни 2024 (МИА) - Државните полиции на Албанија и на Косово се договорија да организираат...

Албанците од Косово, РС Македонија и Црна Гора нема да полагаат познавање на албанскиот јазик при добивање државјанство

Албанците од Косово, РС Македонија и Црна Гора нема да полагаат познавање на албанскиот јазик при добивање државјанство

Тирана, 8 јуни 2024 (МИА) - Албанците од Косово, Република Северна Македонија и Црна Гора повеќе не...

Гаши: Мојата татковина е Северна Македонија

Гаши: Мојата татковина е Северна Македонија

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието, Африм Гаши ден...

ММФ: Економскиот раст во Косово забавен, влијае и одливот на работна сила по визната либерализација

ММФ: Економскиот раст во Косово забавен, влијае и одливот на работна сила по визната либерализација

Приштина, 6 јуни 2024 (МИА) – Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), во последниот извештај за Косово,...

Косовското обвинителство бара притвор за уапсените за шпионажа

Косовското обвинителство бара притвор за уапсените за шпионажа

Приштина, 6 јуни 2024 (МИА) - Специјалното обвинителство на Косово побара од судијата на Специјалнот...

КВИНТА, ЕУ и ОБСЕ со критики до косовската Влада за експропријациите на север

КВИНТА, ЕУ и ОБСЕ со критики до косовската Влада за експропријациите на север

Приштина, 6 јуни 2024 (МИА) - Државите од таканаречената група КВИНТА, која ја сочинуваат САД, Герма...

Image

Остани поврзан