• вторник, 28 мај 2024
Големите галеби се веќе „одомаќинети“ во Венеција

Големите галеби се веќе „одомаќинети“ во Венеција

Венеција, 28 мај 2024 (МИА) - Големите галеби кои крадат храна и грицки од рацете на туристите, се в...

Бонучи стави крај на кариерата

Бонучи стави крај на кариерата

Истанбул, 26 мај 2024 (МИА) – Легендарниот 37-годишен италијански фудбалер Леонардо Бонучи одлуч...

Италија без Верати и Имобиле на ЕУРО2024

Италија без Верати и Имобиле на ЕУРО2024

Рим, 23 мај 2024 (МИА) – Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација Лучијано Спалети г...

На италијанскиот министер за одбрана му се слоши, хоспитализиран поради болки во градите

На италијанскиот министер за одбрана му се слоши, хоспитализиран поради болки во градите

Рим, 22 мај 2024 (МИА) - На италијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето му се слошило во вторник...

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан, 21 мај 2024 (МИА) - Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да г...

Сари: Да ги имавме парите на Англичаните во Италија, секој пат ќе победувавме во ЛШ

Сари: Да ги имавме парите на Англичаните во Италија, секој пат ќе победувавме во ЛШ

Рим, 20 мај 2024 (МИА) - Италијанскиот тренер Маурицио Сари откри дека добил четири понуди од премие...

Поплавен северот на Италија по обилните дождови

Поплавен северот на Италија по обилните дождови

Рим, 17 април 2024 (МИА) - Невремето и обилните дождови предизвикаа поплави во многу делови на север...

Средба на Сиљановска Давкова со италијанскиот амбасадор Силвестри

Средба на Сиљановска Давкова со италијанскиот амбасадор Силвестри

Скопје, 14 април 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се сретна со амбаса...

Салвини: Политичарите кои се залагаат за испраќање трупи во Украина се опасни

Салвини: Политичарите кои се залагаат за испраќање трупи во Украина се опасни

Рим, 10 мај 2024 (МИА) – Италијанскиот вицепремиер Матео Салвини остро го осуди предлогот на францус...

Во Италија тврдат: Димитријевиќ ќе биде ново засилување на Олимпија Милано

Во Италија тврдат: Димитријевиќ ќе биде ново засилување на Олимпија Милано

Милано, 5 мај 2025 (МИА) - Познатиот италијански новинар Андреа Калцони во ексклузивна вест денеска...

Во Италија почнува 24-часовен штрајк на железницата

Во Италија почнува 24-часовен штрајк на железницата

Рим, 4 мај 2024 (МИА) - Од 21 часот вечерва до утре до 20:59 часот во Италија ќе има штрајк на желез...

Буфон: Доколку би можел да одберам натпревар кој би го одиграл повторно, тоа е финалето на ЕП 2012

Буфон: Доколку би можел да одберам натпревар кој би го одиграл повторно, тоа е финалето на ЕП 2012

Рим, 1 мај 2024 (МИА) - Поранешниот голман на Италија и Јувентус, Џанлуиџи Буфон именуваше натпревар...

„Чоко Пробио“– најдобра Џуниор Ачивмент ученичка компанија патува на европски натпревар во Италија

„Чоко Пробио“– најдобра Џуниор Ачивмент ученичка компанија патува на европски натпревар во Италија

Скопје, 26 април 2024 Победник на националниот натпревар на ученички компании за учебната 20...

Венеција од денеска наплатува влез за туристи

Венеција од денеска наплатува влез за туристи

Венеција, 25 април 2024 (МИА) - Италијанскиот град Венеција денеска стана првото туристичко место во...

Сенатска комисија одобри реформа со која во Италија ќе се избира премиер на директни избори

Сенатска комисија одобри реформа со која во Италија ќе се избира премиер на директни избори

Рим, 24 април 2024 (МИА) - Комисијата за уставни прашања во италијанскиот Сенат (Горниот дом на Парл...

Image

Остани поврзан