• четврток, 25 јули 2024
Прва средба на Гаши со амбасадорката на Кралството Шведска

Прва средба на Гаши со амбасадорката на Кралството Шведска

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Собранискиот претседател Африм Гаши денеска ја оствари првата средба со...

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) -  Амбасадите на Чешката Република, Унгарија, Литванија, Полска, Слов...

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес останува недоволно регулиран

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес останува недоволно регулиран

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) – Според прелиминарните наоди и заклучоци на Канцеларијата за демократски...

Ковачевски: Денес е тежок удар за европската перспектива на државата, но сѐ уште не е доцна да се смени правецот

Ковачевски: Денес е тежок удар за европската перспектива на државата, но сѐ уште не е доцна да се смени правецот

Скопје, 24 април 2024 (МИА) – Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва на прес-конференција...

Регионален натпревар во пливање на базенот на СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје

Регионален натпревар во пливање на базенот на СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје

Скопје, 5 април 2024 (МИА) – Фондот за население на Обединетите нации (...

ЕУ го објави првото заедничко барање за прекин на огнот во Газа

ЕУ го објави првото заедничко барање за прекин на огнот во Газа

Брисел, 21 март 2024 (МИА) – Лидерите на ЕУ го објавија своето прво заедничко барање за хуманитарен...

ЕК воведува дополнителни царини за автомобилите од Кина

ЕК воведува дополнителни царини за автомобилите од Кина

Брисел, 7 март 2024 (МИА) - Европската комисија тврди дека има докази дека кинеската Влада субвенцио...

Бојмацалиев: Во дописот од комитетот на ЕУ не пишува дека можат да се користат старите документи, оставено е секоја држава сама да одлучи

Бојмацалиев: Во дописот од комитетот на ЕУ не пишува дека можат да се користат старите документи, оставено е секоја држава сама да одлучи

21 февруари 2024  Денес во разговор за ТВ21 дополнителниот заменик министер за внатрешн...

Богоев: Далеку од реалноста е да се очекува ДПМНЕ да има мнозинство

Богоев: Далеку од реалноста е да се очекува ДПМНЕ да има мнозинство

Скопје, 22 декември 2023 Се формира еден европски блок, којшто споделува европски вредности,...

Средба на Европскиот сојуз за промени со евроамбасадорот Гир

Средба на Европскиот сојуз за промени со евроамбасадорот Гир

Скопје, 20 ноември 2023 (МИА) - Лидерите на Европскиот сојуз за промени денеска оствариле средба со...

ДУИ: Извештајот на ЕК ја докажува нашата посветеност на патот кон ЕУ

ДУИ: Извештајот на ЕК ја докажува нашата посветеност на патот кон ЕУ

Скопје, 11 ноември 2023 Демократската унија за интеграција го поздравува извештајот на Европ...

Пенов: Имплементирани се 20 заеднички проекти во вредност од 10 милиони евра финансирани од ИПА Програмата на Европската Унија

Пенов: Имплементирани се 20 заеднички проекти во вредност од 10 милиони евра финансирани од ИПА Програмата на Европската Унија

Скопје, 9 ноември 2023 (МИА) – Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов денеска во Тирана оствар...

Пенов: Приоритет на Владата е преговорите со ЕУ да продолжат со отворање на поглавјата и да обезбедиме континуитет во реформите

Пенов: Приоритет на Владата е преговорите со ЕУ да продолжат со отворање на поглавјата и да обезбедиме континуитет во реформите

Скопје, 7 ноември 2023 (МИА) - Највисок приоритет на Владата е преговорите со Европската Унија да пр...

Арсовска: Не само да ја хармонизираме регулативата со ЕУ, туку и да пристапиме кон имплементација на законите што ги носиме

Арсовска: Не само да ја хармонизираме регулативата со ЕУ, туку и да пристапиме кон имплементација на законите што ги носиме

Скопје, 7 ноември 2023 (МИА) - Суштината на она што треба да го направиме, за да бидеме поподготвени...

Есенски самит на ЕУ утре и задутре - фокус на Блискиот исток и Украина

Есенски самит на ЕУ утре и задутре - фокус на Блискиот исток и Украина

Брисел, 25 октомври 2023 (МИА) - Лидерите на земјите-членки на Европска...

Image

Остани поврзан