• среда, 22 мај 2024
Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Њујорк, 21 мај 2024 (МИА) - Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Евакуација на последната болница која работи во северниот дел на Газа

Газа, 21 мај 2024 (МИА) - Откако израелската армија изврши напади во близина, започна евакуацијата н...

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Советникот за безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк...

Сафади: Јордан бара меѓународна истрага за можни воени злосторства во Газа

Сафади: Јордан бара меѓународна истрага за можни воени злосторства во Газа

Аман, 19 мај 2024 (МИА) - Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади денеска соопшти дек...

Дваесет лица загинаа во израелскиот напад врз бегалскиот камп Нусеират

Дваесет лица загинаа во израелскиот напад врз бегалскиот камп Нусеират

Газа, 19 мај 2024 (МИА) - Дваесет лица загинаа пред да зазори во израелски воздушен напад врз куќа в...

Десетици загинати и ранети во нападот на израелските сили врз Џабалија и Рафа

Десетици загинати и ранети во нападот на израелските сили врз Џабалија и Рафа

Газа, 18 мај 2024 (МИА) - Израелски војници и тенкови денеска влегоа во северните делови на Појасот...

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) - Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот...

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Њујорк, 17 мај 2024 (МИА) - Светската програма за храна на Обединетите нации денеска соопшти дека от...

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Манама, 16 мај 2024 (МИА) - Арапската лига денеска повика на распоредување мировна мисија на ОН во П...

Пловечкото пристаниште во близина на Газа веќе е готово и ќе почне да функционира, соопштија американските вооружени сили

Пловечкото пристаниште во близина на Газа веќе е готово и ќе почне да функционира, соопштија американските вооружени сили

Газа, 16 мај 2024 (МИА) - Американските војници ја завршија изградбата на пловечкото пристаниште во...

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Тел Авив, 15 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема д...

ОН покренаа истрага за убиениот хуманитарен работник во Појасот Газа

ОН покренаа истрага за убиениот хуманитарен работник во Појасот Газа

Њујорк, 15 мај 2024 (МИА) - Обединетите нации покренаа истрага за нападот врз возилото на ОН што се...

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се сомнева...

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Газа, 14 мај 2024 (МИА) - Најмалку 14 лица загинаа, а десетици се повредени во текот на ноќта во нап...

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Женева, 14 мај 2024 (МИА) - Конфликтот во Судан и Газа го зголеми бројот на внатрешно раселените луѓ...

Image

Остани поврзан