• недела, 14 јули 2024
Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Минск, 9 јули 2024 (МИА) - Кина и Белорусија започнаа заеднички воени вежби, објавија министерствата...

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Манила, 8 јули 2024 (МИА) - Јапонија и Филипините денеска потпишаа клучен одбранбен договор што овоз...

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Пјонгјанг, 30 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја ја критикуваше заедничката воена вежба на Јужна Кореј...

Антонов: Вежбите со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на западната реторика

Антонов: Вежбите со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на западната реторика

Москва, 7 мај 2024 (МИА) - Претстојните вежби со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на запад...

Курти: Српската војска изведува вежби со дронови-камикази близу границите со Косово и Црна Гора

Курти: Српската војска изведува вежби со дронови-камикази близу границите со Косово и Црна Гора

Приштина, 19 април 2024 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека српската армија ги извед...

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Минск, 2 април 2024 (МИА) - Белорусија денеска почна воени вежби во регионите што  граничат со...

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајпеј, 26 март 2024 (МИА) - Тајван денеска ја тестираше својата противвоздушна одбрана и најави дек...

Јужна Кореја и САД започнаа годишни воени вежби поради заканите од Северна Кореја

Јужна Кореја и САД започнаа годишни воени вежби поради заканите од Северна Кореја

Сеул, 4 март 2024 (МИА) - Јужна Кореја и САД денеска почнаа големи заеднички воени вежби со цел да с...

САД, Австралија и Јапонија одржаа воени вежби во Јужното кинеско море

САД, Австралија и Јапонија одржаа воени вежби во Јужното кинеско море

Вашингтон, 8 февруари 2024 (МИА) - САД, Австралија и Јапонија одржаа заеднички воени вежби во Јужнот...

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Москва, 31 јануари 2024 (МИА) - НАТО претставува закана за Русија, соопшти денеска Кремљ по почетоко...

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Лондон, 28 ноемкври 2023 (МИА) - Пет вооружени палестински групи му се придружија на Хамас во смртон...

Вежба на армиите на Јужна Кореја и САД заради можен упад од север „во стилот на Хамас“

Вежба на армиите на Јужна Кореја и САД заради можен упад од север „во стилот на Хамас“

Сеул, 27 октомври 2023 (МИА) - Јужнокорејските и американските војници неделава спроведуваат вежби с...

Јапонија ја покани Австралија за првпат да учествува на две заеднички воени вежби со САД

Јапонија ја покани Австралија за првпат да учествува на две заеднички воени вежби со САД

Токио, 19 октомври 2023 (МИА) - Јапонија денеска објави дека ја поканила Австралија за првпат да се...

Шојгу: Воените вежби „Запад“ нема да се одржат годинава

Шојгу: Воените вежби „Запад“ нема да се одржат годинава

Сочи, 4 септември 2023 (МИА) - Воените вежби Запад нема да се одржат оваа година, изјави рускиот мин...

Во Германија почнува најголемата воена воздушна вежба во историјата на НАТО

Во Германија почнува најголемата воена воздушна вежба во историјата на НАТО

Берлин, 12 јуни 2023 (МИА) - Најголемите воздушни маневри во историјата...

Image

Остани поврзан