• среда, 19 јуни 2024
Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Ереван, 13 јуни 2024 (МИА) - Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија...

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

Талин, 7 јуни 2024 (МИА) - Во извештај на специјалниот претставник на ОН за Белорусија се повикува о...

Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт

Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт

Минск, 29 мај 2024 (МИА) - Минск е отворен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот...

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Минск, 29 мај 2024 (МИА) – Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот...

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Варшава, 29 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска најави дека тампон зоната широ...

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

Минск, 29 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша декрет за суспе...

Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Варшава, 18 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска изјави дека почна осовременува...

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Варшава, 11 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер, Доналд Туск денеска изјави дека неговата земја започн...

Лукашенко го разреши началникот на Генералштабот на вооружените сили на Белорусија

Лукашенко го разреши началникот на Генералштабот на вооружените сили на Белорусија

Минск, 10 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска го потпиша указ...

Полска ја зајакнува границата со Белорусија и планира да ја зајакне границата со Русија

Полска ја зајакнува границата со Белорусија и планира да ја зајакне границата со Русија

Варшава, 9 мај 2024 (МИА) - Полска почна да поставува уште поголем број метални бариери долж граница...

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Белорусија ја проверува подготвеноста на вооружените сили за распоредување нуклеарно оружје

Минск, 7 мај 2024 (МИА) - Белорусија почна да ја тестира подготвеноста на својата војска да распоред...

Белорусија: Спречен напад од Литванија; Вилнус ги отфрла тврдењата

Белорусија: Спречен напад од Литванија; Вилнус ги отфрла тврдењата

Минск, 25 април 2024 (МИА) - Шефот на белоруската безбедносна служба Иван Тертел изјави дека службат...

“Вјасна“: Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

“Вјасна“: Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

Минск, 23 април 2024 (МИА) - Стотина политички затвореници во Белорусија, приведени во текот на жест...

Лукашенко во работна посета на Москва

Лукашенко во работна посета на Москва

Москва, 11 април 2024 (МИА) – Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска пристигна во...

Британците ја поддржа одлука на ИОК за настап на руски и белоруски олимпијци под неутрално знаме

Британците ја поддржа одлука на ИОК за настап на руски и белоруски олимпијци под неутрално знаме

  Лондон, 9 април 2024 година (МИА) – Британската Влада ја поддржа одлуката на Меѓунаро...

Image

Остани поврзан