• недела, 14 јули 2024
Чешката СПД формира втора екстремно десничарска група во Европскиот парламент

Чешката СПД формира втора екстремно десничарска група во Европскиот парламент

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Чешката партија за слобода и директна демократија (СПД) објави дека дру...

Чешкиот министер го повика рускиот амбасадор на разговор по нападот на детска болница во Украина: Тие се дното на нашето општество

Чешкиот министер го повика рускиот амбасадор на разговор по нападот на детска болница во Украина: Тие се дното на нашето општество

Прага, 10 јули 2024 (МИА) - Чешкиот министер за надворешни работи, Јан Липавски, го повика рускиот амбасадор на разго...

Грузија и Чешка остануваат без победа и по второто коло на Евро 2024

Грузија и Чешка остануваат без победа и по второто коло на Евро 2024

Хамбург, 22 јуни 2024 (МИА) – Репрезентациите на Грузија и на Чешка одиграа нерешено 1:1 попладнево...

Партијата на поранешниот чешки премиер Бабиш ги напушти европските либерали 

Партијата на поранешниот чешки премиер Бабиш ги напушти европските либерали 

Брисел, 21 јуни 2024 (МИА) – Популистичката партија Акција на незадоволните граѓани (АНО) на поранеш...

Мартинез: Покажавме издржливост, волја и верба

Мартинез: Покажавме издржливост, волја и верба

Лајпциг, 19 јуни 2024 (МИА) - Селекторот на португалската фудбалска репрезентација Роберто Мартинез...

Нуно Мендеш: Знаевме дека против Чешка ќе имаме многу работа

Нуно Мендеш: Знаевме дека против Чешка ќе имаме многу работа

Лајпциг, 19 јуни 2024 (МИА) – Фудбалерот на Португалија, Нуно Мендеш ги искажа своите впечатоци по с...

ЕП 2024: Португалија со пресврт до победа против Чешка

ЕП 2024: Португалија со пресврт до победа против Чешка

Лајпциг, 18 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Португалија направи пресврт и забележа крајно драм...

Роналдо со специјално обраќање до фановите пред дуелот со Чешка

Роналдо со специјално обраќање до фановите пред дуелот со Чешка

Лајпциг, 18 јуни 2024 (МИА) - Неколку часа пред првиот натпревар на Португалија на Европското првенс...

Македонската репрезентација со два пенали поразена од Чешка

Македонската репрезентација со два пенали поразена од Чешка

  Храдец Кралове, 10 јуни 2024 (МИА) – Македонската фудбалска репрезентација загуби од...

Милевски: Може да напредуваме преку натпревари со поквалитетни противници од нас

Милевски: Може да напредуваме преку натпревари со поквалитетни противници од нас

Храдец Кралове, 9 јуни 2024 (МИА) - Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Мил...

Липовски: Чешка не гледа проблем Украина да ја гаѓа Русија со муницијата што и ја испорача

Липовски: Чешка не гледа проблем Украина да ја гаѓа Русија со муницијата што и ја испорача

Прага, 30 мај 2024 (МИА) – Шефот на чешката дипломатија Јан Липовски денеска изјави дека неговата зе...

Трајковски: Очекувам одличен натпревар во Ријека

Трајковски: Очекувам одличен натпревар во Ријека

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Напаѓачот на Хајдук, Александар Трајковски очекува одличен натпревар на...

СП во хокеј на мраз: Чешка и Швајцарија во борба за златото

СП во хокеј на мраз: Чешка и Швајцарија во борба за златото

  Прага, 26 мај 2024 (МИА) – Репрезентациите на Чешка и на Швајцарија ќе се борат за ти...

Павел: Заедно со воената помош за Украина, бараме и мирно решение преку преговори

Павел: Заедно со воената помош за Украина, бараме и мирно решение преку преговори

Прага, 15 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Чешката Република Петр Павел денеска на социјалните мреж...

Чешка планира да и испорача 180.000 артилериски гранати на Украина следниот месец

Чешка планира да и испорача 180.000 артилериски гранати на Украина следниот месец

Прага, 8 мај 2024 (МИА) - Чешка има намера да и достави 180.000 парчиња артилериска муниција на Укра...

Image

Остани поврзан