• вторник, 28 мај 2024
Документарниот филм „Градина“ на режисерот Бојан Тантуровски со светска премиера на фестивалот Белдокс во Белград

Документарниот филм „Градина“ на режисерот Бојан Тантуровски со светска премиера на фестивалот Белдокс во Белград

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Документарниот игран филм „Градина“ (Garden...

Колку е тешко да останеш чист - главната идеја на филмот „Касапско оро“ кој почна со првата клапа од снимањето

Колку е тешко да останеш чист - главната идеја на филмот „Касапско оро“ кој почна со првата клапа од снимањето

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - На Средно Водно во Скопје денеска почна првата клапа од снимањето на мак...

Документарен филм „Превенција подобро од лекување“ денеска во Кинотека

Документарен филм „Превенција подобро од лекување“ денеска во Кинотека

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Во организација на Здружението за промоција, едукација и заштита на чове...

Доналд Трамп најави правни мерки против автори на филм за неговиот живот

Доналд Трамп најави правни мерки против автори на филм за неговиот живот

Кан, 21 мај 2024 (МИА) - Новиот филм за Доналд Трамп, „Приправник“ (The Apprentice) вчера ј...

Македонска премиера на краткиот филм „Прошетка“ на Елеонора Венинова

Македонска премиера на краткиот филм „Прошетка“ на Елеонора Венинова

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во новоотвореното кино „Киноверзум“ во Кисела Вода се одржа македонска п...

Отворен повик за присуство на работилница за креативен документарен филм

Отворен повик за присуство на работилница за креативен документарен филм

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ објави повик за шес...

Новиот скап проект на Френсис Форд Копола добива негативни критики

Новиот скап проект на Френсис Форд Копола добива негативни критики

Лос Анџелес, 20 мај 2024 (МИА) - Самофинансираната научно-фантастична сага на Френсис Форд Копола, „...

Адам Сендлер во „Хепи Гилмор 2“

Адам Сендлер во „Хепи Гилмор 2“

Лос Анџелес, 16 мај 2024 (МИА) - Пo скоро 30 години, Адам Сендлер се враќа како голферот „Хепи Гилмо...

Почнува 77. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Почнува 77. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Кан, 13 мај 2024 (МИА) - Во Кан, Франција, утре почнува 77. Меѓународен филмски фестивал, којшто ќе...

Трибина и филм за менталното здравје во КСП Центар-Јадро

Трибина и филм за менталното здравје во КСП Центар-Јадро

Скопје, 13 мај 2924 (МИА) - Во КСП Центар-Јадро вечер од 20 часот ќе биде прикажан документарниот фи...

Проекција на „Луси гангстерката“ во киносалите во повеќе градови низ државата

Проекција на „Луси гангстерката“ во киносалите во повеќе градови низ државата

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Германскиот комичен филм „Луси гангстерката“ во режија на Тил Ендеман, си...

Edu Cuts работилници за филм за млади од Западен Балкан

Edu Cuts работилници за филм за млади од Западен Балкан

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Во рамките на проектот „Култура и креативност за Западен Балкан“, кој се...

„Лена и Владимир“ награден за најдобар долгометражен филм на фестивалот во Дубјук

„Лена и Владимир“ награден за најдобар долгометражен филм на фестивалот во Дубјук

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Филмот „Лена и Владимир“ во режија на Игор Алексов ја доби главната награ...

„Сребрено реми“ за филмот „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски на престижниот фестивал во Хјустон, САД

„Сребрено реми“ за филмот „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски на престижниот фестивал во Хјустон, САД

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски е до...

„Последниот“ 10. филм на Тарантино во мирување

„Последниот“ 10. филм на Тарантино во мирување

Лос Анџелес, 19 април 2024 (МИА) - Квентин Тарантино веќе не планира да го снима „Филмски критичар“,...

Image

Остани поврзан