• вторник, 25 јуни 2024
Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

Вашингтон, 18 јуни 2024 (МИА) - Апелациониот суд во Њујорк денеска го отфрли барањето на Доналд Трам...

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп за кривично дело

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп за кривично дело

Вашингтон, 18 јуни 2024 (МИА) - Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фоку...

Објавени правилата на дебатата меѓу Бајден и Трамп, која ќе се одржи на 27 јуни

Објавени правилата на дебатата меѓу Бајден и Трамп, која ќе се одржи на 27 јуни

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) - Американската телевизија Си-Ен-Ен ги објави правилата на дебатата на...

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска полни 78 го...

Трамп ја критикуваше помошта за Украина на состанокот со републиканците во Конгресот

Трамп ја критикуваше помошта за Украина на состанокот со републиканците во Конгресот

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Доналд Трамп ја критикуваше американската помош за Украина од 60 мил...

Апелациски суд во Џорџија го запре процесот против Трамп за вмешаност во изборите

Апелациски суд во Џорџија го запре процесот против Трамп за вмешаност во изборите

Вашингтон, 6 јуни 2024 (МИА) - Апелациски суд во Џорџија синоќа нареди запирање на процесот против п...

Министерот за правда на САД ги отфрли тврдењата на републиканците за политизација на кривичните прогони

Министерот за правда на САД ги отфрли тврдењата на републиканците за политизација на кривичните прогони

Вашингтон, 5 јуни 2024 (МИА) - Генералниот обвинител Мерик Гарланд на сослушување во Конгресот синоќ...

Доналд Трамп и се придружи на видео мрежата TикТок

Доналд Трамп и се придружи на видео мрежата TикТок

Вашингтон, 2 јуни 2024 (МИА) - Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп се приклучи на с...

Зеленски: Намерата на Трамп со отстапки да ја заврши војната во Украина може да биде опасна

Зеленски: Намерата на Трамп со отстапки да ја заврши војната во Украина може да биде опасна

Киев, 1 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека намерата на...

Поддржувачите на Трамп повикуваат на немири и насилна одмазда по пресудата

Поддржувачите на Трамп повикуваат на немири и насилна одмазда по пресудата

Вашингтон, 31 мај 2024 (МИА) - Поддржувачи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп повик...

Републиканските донатори ветуваат милиони долари за кампањата на Трамп

Републиканските донатори ветуваат милиони долари за кампањата на Трамп

Вашингтон, 31 мај 2024 (МИА) – Водечките републикански донатори застанаа на страната на Доналд Трамп...

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Поротата во судењето на Трамп го заврши првиот ден од расправата без да донесе пресуда

Вашингтон, 30 мај 2024 (МИА) – Поротата на судењето на поранешниот американски претседател Доналд Тр...

Ники Хејли најави поддршка за Трамп на изборите

Ники Хејли најави поддршка за Трамп на изборите

Вашингтон, 23 мај 2024 (МИА) - Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во...

Судењето против Трамп се ближи кон завршница, со уште еден ден сведочење на Коен

Судењето против Трамп се ближи кон завршница, со уште еден ден сведочење на Коен

Вашингтон, 20 мај 2024 (МИА) - Мајкл Коен, некогашниот личен адвокат на Доналд Трамп и клучен сведок...

Трамп ја прифати поканата на Бајден за телевизиска дебата, предлага повеќе од две

Трамп ја прифати поканата на Бајден за телевизиска дебата, предлага повеќе од две

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја прифати п...

Image

Остани поврзан