• вторник, 28 мај 2024
Мироцветна порака и песна во Охрид и Струга со Цветин и Хорот „Вања Лазарова

Мироцветна порака и песна во Охрид и Струга со Цветин и Хорот „Вања Лазарова"

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - „Со мироцвеќе и песна по љубовниот пат на јагулата", вака е насловен ден...

Синовите на Џон Ленон и Пол Макартни снимија песна

Синовите на Џон Ленон и Пол Макартни снимија песна

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Синовите на некогашните членови на поп-рок составот „Битлс“ - Џон Лено...

Пол Мекартни одушевен од преработката на „Blackbird“ на Бијонсе

Пол Мекартни одушевен од преработката на „Blackbird“ на Бијонсе

Ливерпул, 9 април 2024 (МИА) - Британскиот поп-рок пејач Пол Мекартни изјави дека е воодушевен од пр...

Објавени резултатите од конкурсот на МОН за најдобра песна од ученици

Објавени резултатите од конкурсот на МОН за најдобра песна од ученици

Скопје, 21 март 2024 (МИА) - По повод Светскиот ден на поезијата. Министерството за образование и на...

Били Ајлиш - најмладата личност која освоила два „Оскара“

Били Ајлиш - најмладата личност која освоила два „Оскара“

Лос Анџелес, 11 март 2024 (МИА) - Американската поп-пејачка Били Ајлиш на свои 22 години стана најмл...

Џејмс Блант: „You're Beautiful“ не е никаква романтична песна

Џејмс Блант: „You're Beautiful“ не е никаква романтична песна

Лондон, 5 март 2024 (МИА) - Песната на Џејмс Блант „You're Beautiful“ многумина ја бираат за прв тан...

Бејби Лазања претставник на Хрватска на „Евросонг“

Бејби Лазања претставник на Хрватска на „Евросонг“

Загреб, 26 февруари 2024 (МИА) - Победник на овогодишниот музички натпревар „Дора“, кој ќе ја претст...

Судски спор околу „Hotel California“ на „Иглс“

Судски спор околу „Hotel California“ на „Иглс“

Њујорк, 22 февруари 2024 (МИА) - Речиси половина век откако „Hotel California“ стана хит, тројца луѓ...

Хитот на „АББА“, „Waterloo“ ќе биде преобјавен по повод 50-годишнината од првото издание

Хитот на „АББА“, „Waterloo“ ќе биде преобјавен по повод 50-годишнината од првото издание

Лондон, 16 февруари 2024 (МИА) - „Waterloo“ - вториот студиски албум на шведската поп-група „АББА“,...

Објавен нов сингл на Били Џоел, прв по 17 години

Објавен нов сингл на Били Џоел, прв по 17 години

Лос Анџелес, 2 февруари 2024 (МИА) - Американскиот пејач Вилијам -  Били Џоел објави нова песна...

Бритни Спирс му се извини на Џастин Тимберлејк и ја пофали неговата песна

Бритни Спирс му се извини на Џастин Тимберлејк и ја пофали неговата песна

Лос Анџелес, 30 јануари 2024 (МИА) - Aмериканската поп-ѕвезда Бритни Спирс јавно му се извини на нек...

Премиера на видео запис за песната

Премиера на видео запис за песната "Божиќ", празничен подарок за граѓаните од Општина Крива Паланка 

Крива Паланка, 6 јануари 2024 (МИА) - Со официјалната промоција на видео записот за песната "Божиќ",...

Најгледана евровизиска песна за 2023 е „Ча ча ча“

Најгледана евровизиска песна за 2023 е „Ча ча ча“

Скопје, 2 јануари 2024 (МИА) - Најгледана евровизиска песна за 2023 година на „Јутјуб“ е „Ча ча ча“....

„All I Want for Christmas Is You“ во еден ден побарана над 23,7 милиони пати на „Спотифај

„All I Want for Christmas Is You“ во еден ден побарана над 23,7 милиони пати на „Спотифај"

Лос Анџелес, 26 декември 2023 (МИА) - Мaрaja Кери и нејзиниот божиќен хит „All I Want for Christ...

Холандија го избра претставникот за „Евровизија“

Холандија го избра претставникот за „Евровизија“

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Joost Klein ќе ја претставува Холандија на музичкиот натпревар „Евр...

Image

Остани поврзан