• понеделник, 24 јуни 2024
Грчките медиуми: Владата на Мицкоски доби доверба од Собранието – положи заклетва под уставното име

Грчките медиуми: Владата на Мицкоски доби доверба од Собранието – положи заклетва под уставното име

Атина, 24 јуни 2024 (МИА) – „Северна Македонија: Новата Влада положи заклетва под уставното име отка...

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Атина, 23 јуни 2024 (МИА) – Новата власт во Северна Македонија се доведе во тешка позиција и треба д...

Грчки медиуми: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја „Македонија“

Грчки медиуми: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја „Македонија“

Атина, 22 јуни 2024 (МИА) – На употребата на името Македонија и тоа како што пишуваат „трипати“, грч...

Македонската репрезентација бележи пад од две места на најновата ФИФА ранг-листа

Македонската репрезентација бележи пад од две места на најновата ФИФА ранг-листа

Цирих, 20 јуни 2024 (МИА) - Македонската фудбалска репрезентација има назадување од две места на нај...

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето со името

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето со името

Атина, 20 јуни 2024 (МИА) – Ме прашувате што се случува, ви велам не може да продолжиме вака. Премие...

МИА Најави (ДПЛ)

МИА Најави (ДПЛ)

20 јуни 2024 Скопје - 11. Пленарна сесија на Парламентарното собрание на Пр...

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Атина, 19 јуни 2024 (МИА) – Изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада Х...

Презентација на извештајот од проектот за зачувување на националниот идентитет на Хрватите во Р.Северна Македонија

Презентација на извештајот од проектот за зачувување на националниот идентитет на Хрватите во Р.Северна Македонија

Скопје, 17 јуни 2024 На 17. јуни во свечената сала на Правениот факултет при Универзитет „Св...

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Изјавата на претседателката Гордана Сиљанов...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.Д.(33) од Виница по...

Македонија домаќин на 24 Светско јуниорско првенство во женска конкуренција

Македонија домаќин на 24 Светско јуниорско првенство во женска конкуренција

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Ракометната федерација на Македонија од 19 до 30 јуни ќе биде домаќин и...

Средба Гаши-Улман: Поддршка за евроинтеграцискиот процес

Средба Гаши-Улман: Поддршка за евроинтеграцискиот процес

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието Африм Гаши денеска оствари прва средба по и...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Надворешна канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 9 јуни 2024 (МИА) - Денеска (09.06.2024) во 07.00 часот во СВР Скопје А.К.(52) од Ск...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Денеска (08.06.2024) во 04.30 часот во СВР Скопје, Г.Т.(49) од С...

Image

Остани поврзан