• среда, 19 јуни 2024
Во Канада уапсени 92 лица поради трговија со дрога и луѓе

Во Канада уапсени 92 лица поради трговија со дрога и луѓе

Торонто, 17 јуни 2024 (МИА) - Уапсени се 92 лица во рамките на акцијата „Проект Мартини“ во Дурам, К...

САД: Заедно со Турција санкционираме група за шверц на луѓе поврзана со движењето „Исламска држава“

САД: Заедно со Турција санкционираме група за шверц на луѓе поврзана со движењето „Исламска држава“

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави и Турција работат заедно во борбата п...

СЗО: Потврдена инфекција со нов вид на птичји грип кај луѓето

СЗО: Потврдена инфекција со нов вид на птичји грип кај луѓето

Женева, 6 јуни 2024 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) вчера објави дека еден пациент...

Чешката полиција обвини 14 лица за шверц на луѓе од Турција

Чешката полиција обвини 14 лица за шверц на луѓе од Турција

Прага, 21 мај 2024 (МИА) - Чешката полиција соопшти дека обвинила 14 лица за шверц на најмалку 2.000...

Сапунот од кокос - благотворен против комарци

Сапунот од кокос - благотворен против комарци

Лос Анџелес, 20 мај 2024 (МИА) - Има многу производи коишто ги одбиваат комарците, а според новите и...

Во затвор во Ирак 11 луѓе се обесени поради терористички активности

Во затвор во Ирак 11 луѓе се обесени поради терористички активности

Насирија, 6 мај 2024 (МИА) - Единаесет лица беа обесени денеска во затвор во јужен Ирак поради „теро...

Израел ќе се согласи 150.000 луѓе да се вратат во северниот дел на Газа ако се склучи договор

Израел ќе се согласи 150.000 луѓе да се вратат во северниот дел на Газа ако се склучи договор

Ерусалим, 10 април 2024 (МИА) - Израел на преговорите за прекин на огнот во Газа во Египет, се согла...

ФЕД: Имотот на еден отсто од луѓето кои се најбогати во САД достигна рекордни 44,6 билиони долари

ФЕД: Имотот на еден отсто од луѓето кои се најбогати во САД достигна рекордни 44,6 билиони долари

Вашингтон, 29 март 2024 (МИА) - Имотот на еден процент од луѓето кои се најбогати во САД достигна ре...

Османи: Вучиќ не се разликува од Милошевиќ, бара територии и не му е грижа за луѓето

Османи: Вучиќ не се разликува од Милошевиќ, бара територии и не му е грижа за луѓето

Приштина, 19 март 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека српскиот претседа...

СЗО: Болниците во Газа ќе колабираат ако не пристигне помош

СЗО: Болниците во Газа ќе колабираат ако не пристигне помош

Женева, 30 јануари 2024 (МИА) – Има интензивни борби меѓу израелската војска и борците на Хамас окол...

На ОН им требаат 46,4 милијарди долари за помош во „мрачната“ 2024 година

На ОН им требаат 46,4 милијарди долари за помош во „мрачната“ 2024 година

Њујорк, 11 декември 2023 (МИА) - Обединетите нации соопштија дека им се...

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Лос Анџелес, 28 ноември 2023 (МИА) - Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјална...

Животни кои убиваат најмногу луѓе на светско ниво

Животни кои убиваат најмногу луѓе на светско ниво

Скопје, 2 ноември 2023 (МИА) - Комарците убиваат најголем број луѓе во светот секоја година. Следи т...

Луѓето сѐ повеќе ги населуваат областите кои можат да бидат погодени од опасни поплави

Луѓето сѐ повеќе ги населуваат областите кои можат да бидат погодени од опасни поплави

Вашингтон, 5 октомври 2023 (МИА) - Луѓето сѐ повеќе ги населуваат областите кои се многу изложени на...

Човековите предци пред 900.000 години биле пред исчезнување

Човековите предци пред 900.000 години биле пред исчезнување

Рим, 4 септември 2023 (МИА) - Научен труд објавен во академското списание „Сајенс“ (Science) наведув...

Image

Остани поврзан