• понеделник, 24 јуни 2024
Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Бејрут, 18 јуни 2024 (МИА) - Либанскиот премиер Наџиб Микати денеска по разговорите со американскиот...

Хохштајн ги започна разговорите во Бејрут за деескалација на ситуацијата на југ

Хохштајн ги започна разговорите во Бејрут за деескалација на ситуацијата на југ

Бејрут, 18 јуни 2024 (МИА) - Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн денеска започна клучни...

Израелска армија: Хезболах нѐ носи на работ на ескалација

Израелска армија: Хезболах нѐ носи на работ на ескалација

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Зголемениот прекуграничен оган на либанското движење Хезболах кон Изр...

Најмалку 55 загинати и 155 ранети лица во судир меѓу два клана во Сомалија

Најмалку 55 загинати и 155 ранети лица во судир меѓу два клана во Сомалија

Могадишу, 10 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 55 лица загинаа, а 155 се ранети во конфликт меѓу два сомали...

Шефот на кинеската одбрана: Кина не обезбедува оружје на ниту една страна во конфликтот во Украина

Шефот на кинеската одбрана: Кина не обезбедува оружје на ниту една страна во конфликтот во Украина

Пекинг, 31 мај 2024 (МИА) - Шефот на кинеската одбрана им рече на Соединетите држави дека Пекинг не...

Кремљ: НАТО ја провоцира Украина да го продолжи конфликтот

Кремљ: НАТО ја провоцира Украина да го продолжи конфликтот

Москва, 30 мај 2024 (МИА) - Кремљ  го обвини НАТО дека го „провоцира“ Киев да го продолжи конфл...

Израелците протестираа против владата на Нетанјаху

Израелците протестираа против владата на Нетанјаху

Ерусалим, 12 мај 2024 (МИА) - Стотици Израелци излегоа синоќа на улиците барајќи владата на премиеро...

Песков: Испораката на американски ракети со долг дострел за Киев нема да промени ништо во конфликтот

Песков: Испораката на американски ракети со долг дострел за Киев нема да промени ништо во конфликтот

Москва, 25 април 2024 (МИА) - Испораката на американските ракети ATACMS на Украина нема да промени н...

Десет клучни моменти во војната помеѓу Израел и Хамас

Десет клучни моменти во војната помеѓу Израел и Хамас

Тел Авив, 22 април 2024 (МИА) – По денешната оставка на директорот на израелското воено разузнавање...

Генсекот на НАТО: Никој нема корист од војната на Блискиот Исток

Генсекот на НАТО: Никој нема корист од војната на Блискиот Исток

Брисел, 19 април 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост за си...

Сафади: Јордан нема да дозволи да биде инволвиран во конфликтот меѓу Иран и Израел

Сафади: Јордан нема да дозволи да биде инволвиран во конфликтот меѓу Иран и Израел

Аман, 19 април 2024 (МИА) - Јордан нема да дозволи да се најде во средината на конфликтот меѓу Иран...

Блинкен: Кина помагајќи и на Русија го поттикнува конфликтот во Украина

Блинкен: Кина помагајќи и на Русија го поттикнува конфликтот во Украина

Капри, 19 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Кина...

Тајани го повика Израел да ги прекине непријателствата во Газа

Тајани го повика Израел да ги прекине непријателствата во Газа

Рим, 17 април 2024 (МИА) - Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска го пов...

Макрон: Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран

Макрон: Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран

Париз, 15 април 2024 (МИА) - Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне понатамошн...

САД стравуваат од напади врз нивните сили на Блискиот исток по израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск

САД стравуваат од напади врз нивните сили на Блискиот исток по израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) - Сегашни и поранешни американски функционери стравуваат од ескалација...

Image

Остани поврзан