• недела, 19 мај 2024
Пет лица загинаа во нов руски напад врз Харков

Пет лица загинаа во нов руски напад врз Харков

Харков, 4 април 2024 (МИА) – Рано утринава руски беспилотни летала нападнаа станбени згради во Харко...

Бомбаш самоубиец уби пет кинески работници во Пакистан

Бомбаш самоубиец уби пет кинески работници во Пакистан

Исламабад, 26 март 2024 (МИА) - Најмалку шест лица, вклучително и пет кинески работници, загинаа ког...

Две лица загинаа, едно е тешко повредено во експлозија во Пакистан

Две лица загинаа, едно е тешко повредено во експлозија во Пакистан

Исламабад, 10 март 2024 (МИА) - Две лица загинаа, а едно е тешко повредено кога мотоцикл полн со екс...

Најмалку 13 Палестинци загинаа во напад на кампот Нусејрат

Најмалку 13 Палестинци загинаа во напад на кампот Нусејрат

Газа, 9 март 2024 (МИА) - Најмалку 13 Палестинци загинаа во израелските воздушни напади врз бегалски...

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Лондон, 3 март 2024 (МИА) – Во февруари дневно се убиени или повредени најмногу руски војници од поч...

Две лица загинаа во руски напад со дрон врз станбена зграда во Одеса

Две лица загинаа во руски напад со дрон врз станбена зграда во Одеса

Одеса, 2 март 2024 (МИА)  - Две лица загинаа, осум се ранети, додека уште неколку се водат за и...

Најмалку 67 Палестинци загинаа изминатата ноќ во израелските напади во Газа

Најмалку 67 Палестинци загинаа изминатата ноќ во израелските напади во Газа

Газа, 21 февруари 2024 (МИА) - Најмалку 67 Палестинци беа убиени во текот на изминатата ноќ во израе...

Иран тврди дека нема врска со нападот во Јордан во кој загинаа тројца американски војници

Иран тврди дека нема врска со нападот во Јордан во кој загинаа тројца американски војници

Техеран, 29 јануари 2024 (МИА) - Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека Техеран...

Во два израелски воздушни напада врз Газа во текот на ноќта загинаа 30 Палестинци

Во два израелски воздушни напада врз Газа во текот на ноќта загинаа 30 Палестинци

Рафа, 13 јануари 2024 (МИА) - Повеќе од 30 Палестинци, вклучувајќи и мали деца, се убиени во два изр...

Во земјотресот во Јапонија загинаа 202 лица, 102 се водат за исчезнати

Во земјотресот во Јапонија загинаа 202 лица, 102 се водат за исчезнати

Токио, 9 јануари 2024 (МИА) - Во земјотресот што го погоди западниот дел на Јапонија на 1 јануари за...

Ирански дневен весник го обвини Израел за двете експлозии во кои загинаа неколку десетици лица

Ирански дневен весник го обвини Израел за двете експлозии во кои загинаа неколку десетици лица

Техеран, 4 јануари 2024 (МИА) - Иранскиот ултраконзервативен весник „Кајхан“ во денешниот уреднички...

Најмалку 64 лица загинаа во разурнувачкиот земјотрес во Јапонија

Најмалку 64 лица загинаа во разурнувачкиот земјотрес во Јапонија

Токио, 3 јануари 2024 (МИА) - Најмалку 64 лица загинаа во разорниот земјотрес што ја погоди Јапонија...

Најмалку 12 рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Венецуела

Најмалку 12 рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Венецуела

Каракас, 10 декември 2023 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа при уривање на рудник во југоисточна Вене...

Деветнаесет украински војници загинаа на церемонија на доделување награди

Деветнаесет украински војници загинаа на церемонија на доделување награди

Киев, 6 ноември 2023 (МИА) – Во руски ракетен напад за време на доделување награди загина а 19 украи...

Во Австралија пет лица загинаа кога автомобил влета во паб

Во Австралија пет лица загинаа кога автомобил влета во паб

Мелбурн, 6 ноември 2023 (МИА) - Пет лица загинаа, а шест се повредени, меѓу кои и возачот, кога авто...

Image

Остани поврзан