• недела, 19 мај 2024
Во Англија на фудбалери помлади од 11 години ќе им биде забрането да играат со глава

Во Англија на фудбалери помлади од 11 години ќе им биде забрането да играат со глава

Лондон, 18 мај 2024 (МИА) - На децата во Англија ќе им биде забрането да играат фудбал со глава во о...

ЦУК: Забрана за движење кај стрелиштето „Леково“, пожари во Кавадарци и Велес

ЦУК: Забрана за движење кај стрелиштето „Леково“, пожари во Кавадарци и Велес

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Регионалниот ЦУК - Битола информира дека од страна на Армијата - единици...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна...

Писториус: И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Писториус: И Германија размислува за забрана на испораки на оружје за Израел

Берлин, 10 мај 2024 (МИА) - Германскиот министер за одбрана, Борис Писториус, изјави дека и Берлин р...

Турција ја одложи забраната за трговија со Израел

Турција ја одложи забраната за трговија со Израел

Анкара, 9 мај 2024 (МИА) - Турското Министерство за трговија соопшти денеска дека компаниите од таа...

Белгискиот Совет за здравство предлага забрана за ноќните летови на аеродромот во Брисел 

Белгискиот Совет за здравство предлага забрана за ноќните летови на аеродромот во Брисел 

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Високиот совет за здравство на Белгија повика на забрана за ноќните летов...

Судот ја забрани ја забрани химната на протестите „Слава на Хонг Конг

Судот ја забрани ја забрани химната на протестите „Слава на Хонг Конг

Хонг Конг, 8 мај 2024 (МИА) – Апелацискиот суд на Хонг Конг ја потврди владината одлука за забрана н...

ДСЗИ најави забрана на Клиниката за токсикологија за здравствени работници без договори за вработување

ДСЗИ најави забрана на Клиниката за токсикологија за здравствени работници без договори за вработување

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) - Поради делумно постапување по решението со опомена на ЈЗУ Универзитетска...

ЕУ се заканува дека ќе ги суспендира наградите на ТикТок Лајт поради ризикот од „зависност“

ЕУ се заканува дека ќе ги суспендира наградите на ТикТок Лајт поради ризикот од „зависност“

Брисел, 22 април 2024 (МИА) - ЕУ денеска започна истрага за апликацијата Лајт на ТикТок и се закани...

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Судот на правдата на Европската унија го отфрли барањето за регистрира...

Конференцијата на екстремната десница во Европа продолжи откако вчера беше запрена од полицијата

Конференцијата на екстремната десница во Европа продолжи откако вчера беше запрена од полицијата

Брисел, 17 април 2024 (МИА) - Меѓународната конференција на екстремно десничарски политичари и поддр...

САД и Велика Британија забранија увоз и трговија со метали од Русија

САД и Велика Британија забранија увоз и трговија со метали од Русија

Вашингтон, 13 април 2024 (МИА) – Во САД од денеска е забранет увоз на алуминиум, бакар и никел од ру...

Воената хунта во Мали забрани медиумско известување за политички активности

Воената хунта во Мали забрани медиумско известување за политички активности

Бамако, 12 април 2024 (МИА) - Владејачката хунта во Мали им забрани на медиумите да известуваат за „...

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Вашингтон, 12 април 2024 (МИА) - САД им забранија на своите вработени во Израел и на членовите на ни...

Американската сојузна држава Аризона ги забрани речиси сите абортуси, Бајден ја осуди одлуката

Американската сојузна држава Аризона ги забрани речиси сите абортуси, Бајден ја осуди одлуката

Вашингтон, 10 април 2024 (МИА) - Врховниот суд во Аризона денеска го оживеа законот од 1864 година с...

Image

Остани поврзан