• понеделник, 15 јули 2024
Мицкоски: Направивме се како народ, ред е на Европа да направи нешто за возврат

Мицкоски: Направивме се како народ, ред е на Европа да направи нешто за возврат

Скопје, 12 јули 2024 (МИА) - Премиерот Христијан Мицкоски во интервју за „Ал џезира“, говорејќи за в...

Муцунски – Борел: Силна посветеност на реформските процеси и остарувањето на стратешката цел за членство во ЕУ 

Муцунски – Борел: Силна посветеност на реформските процеси и остарувањето на стратешката цел за членство во ЕУ 

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Европското досие на земјава, процесот на нејзиното пристапување во Евро...

Конференција за инструментите за владеење на правото во контекст на пристапувањето во ЕУ

Конференција за инструментите за владеење на правото во контекст на пристапувањето во ЕУ

Скопје, 12 јули 2024 (МИА) - Институтот за европска политика (ЕПИ) – Ск...

Војната во Украина, климатските промени и миграцијата главни теми на дезинформации во предизборието во ЕУ 

Војната во Украина, климатските промени и миграцијата главни теми на дезинформации во предизборието во ЕУ 

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Руската инвазија врз Украина, климатските промени и политиките на ЕУ за...

Борел: Не постои друг мировен план за ЕУ ​​освен „мировната формула“ на Зеленски

Борел: Не постои друг мировен план за ЕУ ​​освен „мировната формула“ на Зеленски

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Европската унија поддржува само еден мировен план за Украина - „миро...

Сијарто: Пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ ќе ја зајакне стабилноста во регионот

Сијарто: Пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ ќе ја зајакне стабилноста во регионот

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Пристапувањето на Западен Балкан во Европската унија ќе ја зајакне с...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја 

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја 

Брисел, 11 јули 2024 (МИА) - Геноцидот во Сребреница од пред 29 години е еден од најмрачните моменти...

Неколку членки на ЕУ бараат на Унгарија да и се одземе претседавањето со Унијата

Неколку членки на ЕУ бараат на Унгарија да и се одземе претседавањето со Унијата

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Полска, Германија и балтичките членки на Европската унија бараат унгарс...

Стармер: Безбедносен договор меѓу Велика Британија и ЕУ ќе биде од корист и за НАТО

Стармер: Безбедносен договор меѓу Велика Британија и ЕУ ќе биде од корист и за НАТО

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Безбедносниот договор меѓу Велика Британија и Европската унија би би...

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница 

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Ставот на ЕУ во однос на случувањата во Сребреница во 1995 година е јас...

Гир: Северна Македонија да го искористи позитивниот моментум и порешително да се движи кон евроинтегративниот пат

Гир: Северна Македонија да го искористи позитивниот моментум и порешително да се движи кон евроинтегративниот пат

Скопје, 10 јули 2024 (МИА) - Северна Македонија да го искористи позитив...

ЕУ испраќа авиони за помош во гаснењето на шумските пожари во Албанија 

ЕУ испраќа авиони за помош во гаснењето на шумските пожари во Албанија 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - По барањето од Албанија за помош во справувањето со шумските пожари во...

Политико: Унгарскиот премиер во писмо до ЕУ ги повторува позициите на Путин за Украина

Политико: Унгарскиот премиер во писмо до ЕУ ги повторува позициите на Путин за Украина

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан во писмо до претседателот на Европскиот...

Грузија ќе им обезбеди на своите вооружени сили се што им е потребно без помош од ЕУ, рече генералниот секретар на владејачката партија

Грузија ќе им обезбеди на своите вооружени сили се што им е потребно без помош од ЕУ, рече генералниот секретар на владејачката партија

Тбилиси, 10 јули 2024 (МИА) - Властите во Грузија ќе им обезбедат на своите вооружени сили се што им...

Херчински: ЕУ замрзнала 29 милиони евра од одбранбените фондови за Грузија

Херчински: ЕУ замрзнала 29 милиони евра од одбранбените фондови за Грузија

Тбилиси, 9 јули 2024 (МИА) - ЕУ замрзна 30 милиони евра одбранбени средства за Грузија, откако го за...

Image

Остани поврзан