• недела, 14 јули 2024
Герапетритис: Новиот политички и државен врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа

Герапетритис: Новиот политички и државен врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа

Атина, 14 јули 2024 (МИА) – Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршув...

Кипарското прашање во фокусот на средбата Гутереш – Мицотакис

Кипарското прашање во фокусот на средбата Гутереш – Мицотакис

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Кипарското прашање и приоритетите на Грција како непостојана членка на С...

Грција нема да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи

Грција нема да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Можноста Грција да испрати во Украина Ф-16 или противракетни системи Пат...

Мицотакис: Грција нема да ги открие „оружјата“ што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Мицотакис: Грција нема да ги открие „оружјата“ што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Грција во овој момент нема да ги открие „ор...

Маринакис: Европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција

Маринакис: Европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција

Атина, 11 јули 2024 (МИА) – Владата и премиерот Кирјакос Мицотакис следат одговорна надворешна полит...

Мицотакис и Ердоган се согласиле дека е во корист на двете земји да се задржи мирната клима во билатералните односи

Мицотакис и Ердоган се согласиле дека е во корист на двете земји да се задржи мирната клима во билатералните односи

Атина, 11 јули 2024 (МИА) – Двајцата лидери се согласија за заемната корист од одржувањето на мирнат...

Атина денеска без такси превоз

Атина денеска без такси превоз

Атина, 11 јули 2024 (МИА) – Таксистите во Атина, организирани од нивниот Синдикат утрово започнаа 24...

Мицотакис: Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот

Мицотакис: Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја...

Грција испрати четири авиони во Албанија за справување со шумските пожари

Грција испрати четири авиони во Албанија за справување со шумските пожари

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Четири противпожарни авиони, два од типот PZL и два Канадери испратила Г...

Во денешната официјална програма на Мицотакис во Вашингтон не е предвидена средба со Мицкоски

Во денешната официјална програма на Мицотакис во Вашингтон не е предвидена средба со Мицкоски

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Во официјалната програма на грчкиот премиер...

Пожар во северозападниот дел на Атина зафати две фабрики 

Пожар во северозападниот дел на Атина зафати две фабрики 

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Пожарот што синоќа околу 23 часот избувна во населбата Ахарнес во северо...

Денеска средба Мицотакис – Ердоган во Вашингтон

Денеска средба Мицотакис – Ердоган во Вашингтон

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Тајип Ер...

Мицотакис: Најфундаменталниот аспект на Договорот Преспа е името Северна Македонија кое мора да се користи и во внатрешноста и надвор

Мицотакис: Најфундаменталниот аспект на Договорот Преспа е името Северна Македонија кое мора да се користи и во внатрешноста и надвор

Атина, 9 јули 2024 (МИА) – Кога слушам дека новата Влада на Северна Македонија во внатрешноста на зе...

Голем пожар во грчкиот град Патра, евакуирани детска болница и жителите на неколку населби

Голем пожар во грчкиот град Патра, евакуирани детска болница и жителите на неколку населби

Атина, 9 јули 2024 (МИА) – Во населба во грчкиот град Патра денеска избувна пожар, а превентивно беа...

Французинка загина за време на регата во Егејското море

Французинка загина за време на регата во Егејското море

Атина, 9 јули 2024 (МИА) – Француска државјанка, членка на екипажот на едрилица што учествува во меѓ...

Image

Остани поврзан