• вторник, 16 јули 2024
Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Израел негира дека преговара за повлекување на војниците од границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ерусалим, 12 јули 2024 (МИА) - Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го оцени...

Украина ја обвини Русија за убиство на двајца воени заробеници

Украина ја обвини Русија за убиство на двајца воени заробеници

Киев, 11 јули 2024 (МИА) - Украинскиот главен обвинител Андриј Костин вчера ги обвини руските сили з...

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Берлин, 6 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ги повлече своите сили од воздухопловната база во Нигер, от...

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Бројот на загинати израелски војници од почетокот на конфликтот со Ха...

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Исламабад, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку пет војници загинаа, а двајца други се повредени денеска пр...

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Сеул, 18 јуни 2024 (МИА) - Десетици севернокорејски војници ја преминаа границата со Јужна Кореја, а...

Осум израелски војници загинаа во јужниот дел на Појасот Газа

Осум израелски војници загинаа во јужниот дел на Појасот Газа

Ерусалим, 15 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека осум нејзини војници биле уби...

Русија ги предаде телата на 254 украински војници на Украина

Русија ги предаде телата на 254 украински војници на Украина

Киев, 14 јуни 2024 (МИА) - Русија денеска и ги предаде телата на 254 украински војници на Украина, ј...

Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Напредувањето на Русија во регионот Харков забавува, а линијата на фрон...

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Берлин, 7 јуни 2024 (МИА) - На Германија ќе и требаат најмалку 75.000 дополнителни војници за да ги...

Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Тајани: Не се согласуваме со Макрон за Украина, ние сме против ескалација

Рим, 7 јуни 2024 (МИА) - Италија не го поддржува предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон...

Во Франција почна одбележувањето на Денот Д

Во Франција почна одбележувањето на Денот Д

Париз, 5 јуни 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го отвори тридневниот наст...

Завршува најголемата вежба на НАТО во која учествуваат 90 илјади војници

Завршува најголемата вежба на НАТО во која учествуваат 90 илјади војници

Брисел, 31 мај 2024 (МИА) - Војници на земјите-членки на НАТО денеска ќе ја завршат својата најголем...

Двајца израелски војници загинаа откако автомобил удри во нив на Западниот Брег

Двајца израелски војници загинаа откако автомобил удри во нив на Западниот Брег

Рамала, 30 мај 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека, во близина на градот Наблус на...

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Берлин, 25 мај 2024 (МИА) - Северноатлантската алијанса ќе ја зголеми поддршката за Украина, но нема...

Image

Остани поврзан