• среда, 19 јуни 2024
Столтенберг: Помошта за Украина мора да остане најмалку 40 милијарди евра годишно

Столтенберг: Помошта за Украина мора да остане најмалку 40 милијарди евра годишно

Прага, 31 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска, на дводневниот ф...

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Стокхолм, 29 мај 2024 (МИА) - Шведска денеска вети воена помош од 13,3 милијарди круни (1,25 милијар...

Министрите за одбрана на ЕУ ќе разговараат за помошта за Украина и одбранбената индустрија

Министрите за одбрана на ЕУ ќе разговараат за помошта за Украина и одбранбената индустрија

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на Европската унија денеска ќе се сретнат во Брисе...

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од 750 милиони евра

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од 750 милиони евра

Копенхаген, 16 мај 2024 (МИА) - Данска ќе испрати нов пакет воена помош за Украина, вклучувајќи прве...

Пентагон подготвен да испрати милијарда долари воена помош за Украина откако законот ќе помине во Сенатот

Пентагон подготвен да испрати милијарда долари воена помош за Украина откако законот ќе помине во Сенатот

Вашингтон, 23 април 2024 (МИА) - Пентагон е подготвен брзо да испрати пакет воена помош од милијарда...

Франција наметнува барања до производителите на оружје да ја забрзаат воената помош за Украина

Франција наметнува барања до производителите на оружје да ја забрзаат воената помош за Украина

Париз, 26 март 2024 (МИА) - Францускиот министер за одбрана, Себастиен Лекорну изјави денеска дека е...

Конгресот на САД одобри воена помош од 228 милиони долари за Литванија, Летонија и Естонија

Конгресот на САД одобри воена помош од 228 милиони долари за Литванија, Летонија и Естонија

Хелсинки, 23 март 2024 (МИА) - Конгресот на САД одобри паричен пакет воена и одбранбена помош во изн...

Рускиот напад врз Киев повреди 13 лица, додека сојузниците ветија поголема воена помош

Рускиот напад врз Киев повреди 13 лица, додека сојузниците ветија поголема воена помош

Киев, 22 март 2024 (МИА) - Тринаесет лица се повредени во бранот руски бомбардирања врз Киев во теко...

Зеленски: Потребна е политичка волја на Западот за на Украина да и се достават потребните воени средства

Зеленски: Потребна е политичка волја на Западот за на Украина да и се достават потребните воени средства

Киев, 4 март 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги повика западните парт...

Зеленски најави нова воена помош за Украина: Очекуваме нови договори

Зеленски најави нова воена помош за Украина: Очекуваме нови договори

Киев, 21 јануари 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски изјави дека очекува одреде...

Американскиот Сенат не ја усвои резолуцијата на сенаторот Берни Сандерс за замрзнување на воената помош за Израел

Американскиот Сенат не ја усвои резолуцијата на сенаторот Берни Сандерс за замрзнување на воената помош за Израел

Вашингтон, 17 јануари 2024 (МИА)  - Американскиот Сенат не усвои резолуција со која ќе се замрз...

Сунак во посета на Украина, најави речиси три милијарди евра воена помош

Сунак во посета на Украина, најави речиси три милијарди евра воена помош

Киев, 12 јануари 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак замина во ненадејна посета на Украина,...

Ново моќно оружје од Германија наскоро ќе пристигне во Украина

Ново моќно оружје од Германија наскоро ќе пристигне во Украина

Киев, 9 јануари 2024 (МИА) - Украина наскоро ќе го добие најновиот пакет германска воена помош. Дого...

Зеленски: Американскиот пакет воена помош ќе ги покрие најитните потреби на Украина

Зеленски: Американскиот пакет воена помош ќе ги покрие најитните потреби на Украина

Киев, 28 декември 2023 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се заблагодари...

Сенатот на САД ќе гласа за нов пакет помош за Украина и Израел, но не се очекува успех поради разногласието меѓу двете партии  

Сенатот на САД ќе гласа за нов пакет помош за Украина и Израел, но не се очекува успех поради разногласието меѓу двете партии  

Вашингтон, 6 декември 2023 (МИА) - Демократите и републиканците во американскиот Сенат денеска ќе гл...

Image

Остани поврзан