• понеделник, 20 мај 2024
Мексико негира дека има намера да се приклучи на БРИКС

Мексико негира дека има намера да се приклучи на БРИКС

Мексико Сити, 4 март 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Мексико ги отфрли обвинувањ...

ЈАР: Пет држави потврдија дека ќе се придружат на БРИКС

ЈАР: Пет држави потврдија дека ќе се придружат на БРИКС

Јоханесбург, 31 јануари 2024 (МИА) - Јужноафриканскиот министер за надворешни работи Наледи Пандор д...

Кремљ жали за одлуката на Аргентина да не се приклучи кон БРИКС

Кремљ жали за одлуката на Аргентина да не се приклучи кон БРИКС

Москва, 19 јануари 2024 (МИА) - Кремљ соопшти дека жали поради одлуката на Аргентина да не се приклу...

БРИКС бара  итно, трајно и одржливо хуманитарно примирје во Газа

БРИКС бара итно, трајно и одржливо хуманитарно примирје во Газа

Кејптаун, 21 ноември 2023 (МИА) - Лидерите на земјите-членки на БРИКС денеска повикаа на „итно“ хума...

Лидерите од БРИКС денеска ќе одржат виртуелен состанок во врска со војната меѓу Израел и Хамас

Лидерите од БРИКС денеска ќе одржат виртуелен состанок во врска со војната меѓу Израел и Хамас

Кејптаун, 21 ноември 2023 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин, кинескиот претседател Си Џинпи...

Самит за дедоларизација

Самит за дедоларизација

31 август 2023 (Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии - ИФИМЕС)

Лула повика на заеднички состанок на членките на БРИКС и Г7

Лула повика на заеднички состанок на членките на БРИКС и Г7

Јоханесбург, 25 август 2023 (МИА) - Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва во Јоханесбург...

Лидерите на БРИКС постигнаа договор за проширување на петчлената група со нови членки

Лидерите на БРИКС постигнаа договор за проширување на петчлената група со нови членки

Јоханесбург, 23 август 2023 (МИА) - Лидерите на БРИКС постигнаа договор за проширување на организаци...

Си повика на забрзано проширување на БРИКС

Си повика на забрзано проширување на БРИКС

Јоханесбург, 23 август 2023 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на забрзано прош...

Во Јоханесбург почнува 15. Самит на БРИКС

Во Јоханесбург почнува 15. Самит на БРИКС

Јоханесбург, 22 август 2023 (МИА) - Шефовите на држави или влади на зем...

Над 40 земји заинтересирани да се приклучат на БРИКС

Над 40 земји заинтересирани да се приклучат на БРИКС

Јоханесбург, 20 јули 2023 (МИА) - Повеќе од 40 земји изразија интерес да се приклучат на групата држ...

Рамафоса: БРИКС има потенцијал да создаде нов светски поредок

Рамафоса: БРИКС има потенцијал да создаде нов светски поредок

Јоханесбург, 19 јули 2023 (МИА) - Групата БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафриканската Реп...

Сирил Рамафоса: На состанокот во Јужна Африка ќе присуствуваат претседателите на сите земји-членки на БРИКС

Сирил Рамафоса: На состанокот во Јужна Африка ќе присуствуваат претседателите на сите земји-членки на БРИКС

Јоханесбург, 14 јули 2023 (МИА) - Претстојниот самит на БРИКС во Јужна Африка ќе се одржи со физичко...

Во Кејптаун средба на министрите за надворешни работи на БРИКС

Во Кејптаун средба на министрите за надворешни работи на БРИКС

Кејптаун, 1 јуни 2023 (МИА) – Во главниот град на Јужноафриканската Република, Кејптаун денеска се о...

Мадуро: Венецуела сака да биде дел од БРИКС

Мадуро: Венецуела сака да биде дел од БРИКС

Рио де Жанеиро, 30 мај 2023 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека неговата...

Image

Остани поврзан