• вторник, 28 мај 2024
Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Стокхолм, 28 мај 2024 (МИА) - Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска изјави дека Шведска ќ...

Истрели во близина на Амбасадата на Израел во Стокхолм

Истрели во близина на Амбасадата на Израел во Стокхолм

Стокхолм, 17 мај 2024 (МИА) – Шведската полиција приведе неколку лица и блокира голема област во Сто...

Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Стокхолм, 13 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Шведска, Улф Кристерсон денеска изјави дека ќе дозволи ра...

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Евровизискиот домаќин - Шведска ќе го отвори евровизиското финале што ќе...

Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија

Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија. Клипови од првите пр...

Швеѓаните рекоа НЕ на видео технологијата на фудбалските терени

Швеѓаните рекоа НЕ на видео технологијата на фудбалските терени

Малмо, 26 април 2024 (МИА) - Додека во добар дел од Европа видео технологијата се повеќе се користи...

Шведска треба да го зголеми воениот буџет за 4,6 милијарди евра до 2030 година

Шведска треба да го зголеми воениот буџет за 4,6 милијарди евра до 2030 година

Стокхолм, 26 април 2024 (МИА) – Шведска треба да го зголеми воениот буџет за речиси 54 милијарди кру...

Шведска ќе испрати свои војници во Латвија и тенкови „Леопард“

Шведска ќе испрати свои војници во Латвија и тенкови „Леопард“

Стокхолм, 24 април 2024 (МИА) - Шведска ќе испрати свои војници во Латвија како дел од силите на НАТ...

Амбасадорка на Шведска: Србија е втора во светот според добиени парични средства од фондовите на ЕУ

Амбасадорка на Шведска: Србија е втора во светот според добиени парични средства од фондовите на ЕУ

Белград, 8 април 2024 (МИА)- Правиме се што е во наша моќ Србија што поскоро да стане членка на Евро...

Шведска го поддржува Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО

Шведска го поддржува Марк Руте за следен генерален секретар на НАТО

Стокхолм, 4 април 2024 (МИА) - Шведска е меѓу земјите-членки на НАТО кои сакаат холандскиот премиер...

Квалификации за ЕП 2025: Младите фудбалери поразени од Шведска

Квалификации за ЕП 2025: Младите фудбалери поразени од Шведска

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Македонија до 21 година загуби со 2:0 од Шведска во...

Петровска - Јаин: Алијансата е побезбедна со Шведска во НАТО, над една милијарда луѓе посигурни

Петровска - Јаин: Алијансата е побезбедна со Шведска во НАТО, над една милијарда луѓе посигурни

Скопје, 21 март 2024 (МИА) -  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со...

Шведска нарача над 300 оклопни транспортери од финската „Патриа“

Шведска нарача над 300 оклопни транспортери од финската „Патриа“

Стокхолм, 20 март 2024 (МИА)  - Шведска нарача 321 оклопно теренско возило од нордиската компан...

Османи доби писмо благодарница од МНР на Шведска за поддршката за членството во НАТО

Османи доби писмо благодарница од МНР на Шведска за поддршката за членството во НАТО

Скопје, 13 март 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Осма...

Билстром: Не сакаме постојани НАТО бази на шведска територија

Билстром: Не сакаме постојани НАТО бази на шведска територија

Стокхолм, 12 март 2024 (МИА) – Силите на НАТО ќе делуваат во Шведска, но земјата не сака постојани б...

Image

Остани поврзан