• вторник, 18 јуни 2024
Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за националната безбедност на САД

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за националната безбедност на САД

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека социјалната апликација...

Директорот на ФБИ тврди дека кинески хакери се подготвуваат да ја нападнат инфраструктурата на САД

Директорот на ФБИ тврди дека кинески хакери се подготвуваат да ја нападнат инфраструктурата на САД

Вашингтон, 19 април 2024 (МИА) - Директорот на ФБИ Кристофер Реј синоќа изјави дека хакери поврзани...

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот во Балтимор

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот во Балтимор

Балтимор, 15 април 2024 (МИА) - Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) отвори кривична истраг...

Возач се забил во капијата од седиштето на ФБИ во Атланта, па се обидел насилно да влезе во зградата

Возач се забил во капијата од седиштето на ФБИ во Атланта, па се обидел насилно да влезе во зградата

Атланта, 2 април 2024 (МИА) - Возач, со засега неутврден идентитет, удрил во капијата на седиштето н...

ФБИ бара ирански шпион: Планирал атентати на бројни политичари

ФБИ бара ирански шпион: Планирал атентати на бројни политичари

Техеран, 6 март 2024 (МИА) - ФБИ бара шпион од Иран за кој веруваат дека е вмешан во заговор за атен...

Совети од ФБИ: Како да се слуша соговорникот?

Совети од ФБИ: Како да се слуша соговорникот?

Њујорк, 20 јули 2023 (МИА) - Крис Вос е меѓународен преговарач на ФБИ со 30 години долга кариера. То...

Американскиот двоен агент Роберт Хенсен пронајден мртов во затвор во Денвер

Американскиот двоен агент Роберт Хенсен пронајден мртов во затвор во Денвер

Денвер, 6 јуни 2023 (МИА) - Американскиот двоен агент, кој работел за Русија, Роберт Хансен, пронајд...

ФБИ и американски компании собираат докази за руските воени злосторства во Украина

ФБИ и американски компании собираат докази за руските воени злосторства во Украина

Киев, 26 април 2023 (МИА) - Украина работи со американското ФБИ и американските компании во собирање...

САД: За време на воена вежба, ФБИ и американската војска упаднаа во погрешна хотелска соба

САД: За време на воена вежба, ФБИ и американската војска упаднаа во погрешна хотелска соба

Вашингтон, 7 април 2023 (МИА) - За време на заедничка вежба, припадници...

ФБИ: Злосторствата од омраза во САД во 2021 година биле зголемени за 11,6 отсто во однос на претходната 2020 година

ФБИ: Злосторствата од омраза во САД во 2021 година биле зголемени за 11,6 отсто во однос на претходната 2020 година

Вашингтон, 13 март 2023 (МИА) -...

ФБИ: ТикТок може да се користи за контрола и манипулација со информациите

ФБИ: ТикТок може да се користи за контрола и манипулација со информациите

Вашингтон, ...

Си-ен-ен: ФБИ истражува злонамерен кибернапад врз својата мрежа

Си-ен-ен: ФБИ истражува злонамерен кибернапад врз својата мрежа

ФБИ отвори истрага за убиството на новинарката на Ал Џазира, за Израел тоа е „сериозна грешка“

ФБИ отвори истрага за убиството на новинарката на Ал Џазира, за Израел тоа е „сериозна грешка“

Ерусалим, 15 ноември 2022 (МИА...

Фреј: Кина е најголема закана за долгорочната економска безбедност

Фреј: Кина е најголема закана за долгорочната економска безбедност

Вашингтон, 1 февруари 2022 (МИА) - Заканата што кинеската Влада ја претставува кон Западот е „подрска и...

Реј: ФБИ истражува околу сто кибер напади со барања за откуп, а дел од нив се извршени од Русија

Реј: ФБИ истражува околу сто кибер напади со барања за откуп, а дел од нив се извршени од Русија

Вашингтон, 4 јуни 2021 (МИА) - Директорот на американското Федерално истражно биро (ФБИ), Кристофер Реј...

Image

Остани поврзан