• вторник, 23 јули 2024
Специјална седница на СБ на ОН за тешката хуманитарна ситуација во Појасот Газа

Специјална седница на СБ на ОН за тешката хуманитарна ситуација во Појасот Газа

Њујорк, 1 јули 2024 (МИА) – Советот за безбедност на Обединети нации утре ќе одржи специјална седниц...

Галант: Хамас не е во состојба да се поврати од израелските операции во Појасот Газа

Галант: Хамас не е во состојба да се поврати од израелските операции во Појасот Газа

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, за време на денешната по...

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Тел Авив, 29 мај 2024 (МИА) - Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата...

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Алжир, 29 мај 2024 (МИА) – Алжир достави предлог-резолуција до Советот за безбедност на Обединети на...

Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Во Појасот Газа за еден ден загинале 85 луѓе

Газа, 21 мај 2024 (МИА) – Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во изминатите...

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Каиро, 20 мај 2024 (МИА) – Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Поја...

Во Појасот Газа за еден ден загинале 83 луѓе

Во Појасот Газа за еден ден загинале 83 луѓе

Газа, 18 мај 2024 (МИА) – Според Министерството за здравство во Газа во изминатите 24 часа при израе...

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Европска Унија денеска ја испрати првата пратка со хуманитарна помош за...

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) – Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во е...

ОН: Во Појасот Газа за три дена убиени 109 Палестинци, а 296 се ранети

ОН: Во Појасот Газа за три дена убиени 109 Палестинци, а 296 се ранети

Газа, 9 мај 2024 (МИА)  - Најмалку 109 Палестинци загинаа, а 296 се ранети во израелските напад...

Турција: Офанзивата во Рафа е уште едно воено злосторство на Израел

Турција: Офанзивата во Рафа е уште едно воено злосторство на Израел

Анкара, 7 мај 2024 (МИА) - Турскиот потпретседател Џевдет Јилмаз изјави дека Израел извршил уште едн...

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за инвазијата на Рафа

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за инвазијата на Рафа

Вашингтон, 7 мај 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави јасно му ја кажаа на Израел својата поз...

Во израелските напади оштетени или уништени се околу 50 проценти од зградите во Појасот Газа

Во израелските напади оштетени или уништени се околу 50 проценти од зградите во Појасот Газа

Париз, 7 мај 2024 (МИА) – Од почетокот на војната помеѓу Израел и Хамас до 21 април, според анализат...

Катарската делегација пристигна во Каиро

Катарската делегација пристигна во Каиро

Каиро, 7 мај 2024 (МИА) – Делегација на Катар пристигна во главниот град на Египет, Каиро, каде ќе п...

Во Ријад ќе се одржи средба на арапски и европски дипломати

Во Ријад ќе се одржи средба на арапски и европски дипломати

Ријад, 26 април 2024 (МИА) – Високи арапски и европски дипломати викендот ќе присуствуваат на седниц...

Image

Остани поврзан