• вторник, 25 јуни 2024
Вархеји го честиташе изборот на новата Влада 

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада 

Брисел, 24 јуни 2024 (МИА) – Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји уп...

Политичкиот форум на високо ниво ЕУ-БиХ посветен на европските реформи 

Политичкиот форум на високо ниво ЕУ-БиХ посветен на европските реформи 

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) – Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји денеска...

Стано: Во Европа нема место за негирање на геноцидот во Сребреница

Стано: Во Европа нема место за негирање на геноцидот во Сребреница

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) – Во Европа нема место за доведување под сомнеж, негирање или релативизаци...

Вархеји до Мицкоски: Честитки за убедливата победа, да работиме заедно на следното ниво од пристапниот процес

Вархеји до Мицкоски: Честитки за убедливата победа, да работиме заедно на следното ниво од пристапниот процес

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) – Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји му ја чес...

Вархеји и ја честиташе победата на Сиљановска Давкова: Да ги забрзаме реформите за придвижување на пристапните преговори 

Вархеји и ја честиташе победата на Сиљановска Давкова: Да ги забрзаме реформите за придвижување на пристапните преговори 

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) – Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји и ја чест...

Вучевиќ му се заблагодари на Верхеји за честитката: Ќе работиме на европскиот пат на Србија, но и на одбрана на националните интереси

Вучевиќ му се заблагодари на Верхеји за честитката: Ќе работиме на европскиот пат на Србија, но и на одбрана на националните интереси

Брисел/Белград, 3 мај 2024 (МИА) – Новиот српски премиер Милош Вучевиќ му се заблагодари на еврокоме...

Вархеји: Благодарност до ЕП за усвојувањето на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан, веднаш го ставивме во функција  

Вархеји: Благодарност до ЕП за усвојувањето на Механизмот за реформи и раст на Западниот Балкан, веднаш го ставивме во функција  

Брисел, 25 април 2024 (МИА) – Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеск...

Вархеји: Следната ЕК ќе биде Комисија за проширување, ЕУ наскоро ќе има нови членки 

Вархеји: Следната ЕК ќе биде Комисија за проширување, ЕУ наскоро ќе има нови членки 

Брисел, 16 април 2024 (МИА) - Проширувањето на ЕУ придонесува за долгорочен мир, стабилност, безбедн...

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните преговори со ЕУ 

Вархеји: БиХ го постигна потребното ниво за да ги започне пристапните преговори со ЕУ 

Брисел, 14 март 2024 (МИА) – Европската комисија даде предлог Советот на ЕУ да донесе одлука за отпо...

Вархеји: Се надевеме дека сите страни ќе ги поддржат уставните измени со цел Северна Македонија да оди напред 

Вархеји: Се надевеме дека сите страни ќе ги поддржат уставните измени со цел Северна Македонија да оди напред 

Брисел, 8 ноември 2023 (МИА) – Властите на Северна Македонија продолжија да демонстрираат и јавно да...

Маричиќ - Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес 

Маричиќ - Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес 

Брисел, 25 октомври 2023 (МИА) - Актуелните политички настани во земјава, текот на скрининг процесот...

Вархеји во дводневна посета на Турција 

Вархеји во дводневна посета на Турција 

Брисел, 6 септември 2023 (МИА) - Еврокомесарот за соседска политика и п...

Вархеји во Тирана на средба со лидерите од Западен Балкан

Вархеји во Тирана на средба со лидерите од Западен Балкан

Брисел, 17 јули 2023 (МИА) - Европскиот комесар за проширување и добрососедство Оливер Вархеји денес...

Изјава на Борел и Вархеји по повод годишнината од Сребреница: Помирување е можно само со вистина, мир и правда

Изјава на Борел и Вархеји по повод годишнината од Сребреница: Помирување е можно само со вистина, мир и правда

Брисел, 11 јули 2023 (МИА) - Пред дваесет и осум години беше испишана една од најтемните страници на...

Вархеји оптимист во однос на можноста за членство во ЕУ до 2030

Вархеји оптимист во однос на можноста за членство во ЕУ до 2030

Скопје, 17 март 2023 (МИА) - Еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји денеска из...

Image

Остани поврзан