• среда, 19 јуни 2024
Мицотакис им ги презентираше владините приоритети за европските прашања на новите европратеници од НД

Мицотакис им ги презентираше владините приоритети за европските прашања на новите европратеници од НД

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Владините приоритети за европските прашања им ги презентирал грчкиот пре...

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Атина, 10 јуни 2024 (МИА)  – Со 28,3 отсто од гласовите и седум места во Европскиот Парламент,...

Анкета во Грција: Нова демократија ќе биде убедлив победник на евроизборите в недела

Анкета во Грција: Нова демократија ќе биде убедлив победник на евроизборите в недела

Атина, 3 јуни 2024 (МИА) – Над 30 отсто од гласовите би добила Нова демократија, СИРИЗА двојно помал...

Мицотакис оптимист дека Нова демократија на евроизборите ќе го повтори успехот од пред пет години

Мицотакис оптимист дека Нова демократија на евроизборите ќе го повтори успехот од пред пет години

Атина, 2 јуни 2024 (МИА) – Оптимизам дека на евроизборите следната недела, Нова демократија ќе го по...

Мицотакис доби патики Нова демократија 

Мицотакис доби патики Нова демократија 

Атина, 23 мај 2024 (МИА) – Сино – бели, во боите на Нова демократија, заедно со логото на партијата,...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Речиси 16 отсто е разликата меѓу владејачката Нова демократија и опозицис...

Анкети во Грција: Предност на Нова демократија во пресрет на европските избори

Анкети во Грција: Предност на Нова демократија во пресрет на европските избори

Атина, 17 мај 2024 (МИА) – Меѓу 25 и 26,5 отсто е рејтингот на грчката владејачка партија Нова демок...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Предност на Нова демократија со 14 осто повеќе од СИРИЗА, во пресрет на...

Мицотакис ги претстави кандидатите за европратеници, меѓу нив и осудениот градоначалник на Химара

Мицотакис ги претстави кандидатите за европратеници, меѓу нив и осудениот градоначалник на Химара

Атина, 15 април 2024 (МИА) – Актуелни европратеници, новинари, професори, поранешни министри, но и г...

Фон дер Лајен ќе присуствува на Конгресот на Нова демократија во Атина

Фон дер Лајен ќе присуствува на Конгресот на Нова демократија во Атина

Атина, 7 април 2024 (МИА) – Актуелната претседателка на Европската комисија и главната кандидатката...

Продолжува расправата во грчкиот Парламент по предлогот за гласање недоверба на Владата на Мицотакис

Продолжува расправата во грчкиот Парламент по предлогот за гласање недоверба на Владата на Мицотакис

Атина, 27 март 2024 (МИА) – Во грчкиот Парламент денеска продолжува расправата за гласање недоверба...

Четири грчки опозициски партии доставија предлог за гласање недоверба на Владата на Мицотакис

Четири грчки опозициски партии доставија предлог за гласање недоверба на Владата на Мицотакис

Атина, 26 март 2024 (МИА) – Пратениците од пратеничките групи на ПАСОК, СИРИЗА, Нова левица и на Кур...

Мицотакис: Нашето оружје се храбрите реформи

Мицотакис: Нашето оружје се храбрите реформи

Атина, 21 ноември 2023 (МИА) – Нашето оружје ќе бидат храбрите реформи, со храбри промени. Нашата ст...

Анкета: Пад на рејтингот на СИРИЗА

Анкета: Пад на рејтингот на СИРИЗА

Атина, 26 октомври 2023 (МИА) – Намален рејтингот на СИРИЗА и тесна трка со ПАСОК за втората позициј...

Предизборен митинг на Нова демократија во Атина, поддржувачите очекуваат убедлива победа

Предизборен митинг на Нова демократија во Атина, поддржувачите очекуваат убедлива победа

Атина, 24 јуни 2023 (МИА) – Повторување на резултатот од изборите во мај, но и победа со уште поголе...

Image

Остани поврзан