• вторник, 18 јуни 2024
Дендиас: Го надгледуваме воздушниот простор на Северна Македонија и сме многу горди за тоа

Дендиас: Го надгледуваме воздушниот простор на Северна Македонија и сме многу горди за тоа

Атина, 11 април 2024 (МИА) – Грција го надгледува воздушниот простор на Северна Македонија во рамкит...

Дендиас: Грција сака да игра поцентрална улога во безбедноста на ЕУ

Дендиас: Грција сака да игра поцентрална улога во безбедноста на ЕУ

Атина, 4 март 2024 (МИА) – Грција, домаќин на штабот на операцијата на ЕУ за заштита на бродовите од...

Фрегата на грчката воена морнарица отплови кон Црвеното море за да учествува во европската операција „Аспидес“

Фрегата на грчката воена морнарица отплови кон Црвеното море за да учествува во европската операција „Аспидес“

Атина, 27 февруари 2024 (МИА) – Фрегата „Идра“ на грчката воена морнарица што ќе учествува во европс...

Дендиас со Ф-16 леташе над Егејското море

Дендиас со Ф-16 леташе над Егејското море

Атина, 23 февруари 2024 (МИА) – Министерот за одбрана на Грција Никос Дендиас денеска учествуваше во...

Грција ќе предложи да ја преземе командата на европската операција во Црвеното море

Грција ќе предложи да ја преземе командата на европската операција во Црвеното море

Атина, 31 јануари 2024 (МИА) – Грција ќе предложи да ја преземе командата на европската операција во...

Телефонски разговор Дендиас - Ѓулер

Телефонски разговор Дендиас - Ѓулер

Атина, 6 јули 2023 (МИА) – Потребата да се задржи добрата клима меѓу двете земји, ја истакнале минис...

Џачка на средба со Дендиас: Прашањето

Џачка на средба со Дендиас: Прашањето " Белери" не треба да влијае во билатералните односи

Тирана, 22 мај 2023 (МИА) - Албанската министерка за Европа и надворешни работи Олта Џачка на средба...

Дендиас за меморандумите со Северна Македонија: Секој грчка Влада оценува што е во нејзин интерес

Дендиас за меморандумите со Северна Македонија: Секој грчка Влада оценува што е во нејзин интерес

Атина, 5 мај 2023 (МИА) – За трите меморандуми со Северна Македонија, кои сè уште не се ратификувани...

Дендиас и Лајчак разговараа за европската перспектива на Западен Балкан

Дендиас и Лајчак разговараа за европската перспектива на Западен Балкан

Атина, 28 април 2023 (МИА) - Специјалниот претставник на ЕУ за дијалого...

Дендиас ја откажа посетата на Триполи - одби да биде пречекан од либиската МНР

Дендиас ја откажа посетата на Триполи - одби да биде пречекан од либиската МНР

Атина, 17 ноември 2022 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Грција, кој денеска е во Либија, одлу...

Тајани: Работиме на решенија за заедничките проблеми, борба со миграцијата, одбрана на границите и стабилност на Западен Балкан   

Тајани: Работиме на решенија за заедничките проблеми, борба со миграцијата, одбрана на границите и стабилност на Западен Балкан  

Атина, 16 ноември 2022 (МИА) – Работиме на решенија за заедничките проблеми, борба со нелегалната мигра...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Италија

Шефот на грчката дипломатија во посета на Италија

Атина, 16 ноември 2022 (МИА) – Зајакнување на билатералните односи, бегалското и мигрантското прашање,...

Дендиас за прислушувањата: Со Мицотакис имаме континуирана соработка која се карактеризира со заемна доверба

Дендиас за прислушувањата: Со Мицотакис имаме континуирана соработка која се карактеризира со заемна доверба

Атина, 14 ноември 2022 (МИА) – Со премиерот имаме континуирана соработка која се карактеризира со меѓус...

Дендиас му честиташе на Хабиб за историскиот договор меѓу Либан и Израел за одредување на морските зони

Дендиас му честиташе на Хабиб за историскиот договор меѓу Либан и Израел за одредување на морските зони

Атина, 11 ноември 2022 (МИА) – Честитки за „историскиот договор меѓу Либан и Израел за одредување на мо...

Дендиас - Дачиќ: Почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите

Дендиас - Дачиќ: Почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјите

Атина, 8 ноември 2022 (МИА) - Важноста од почитувањето на територијалниот интегритет и суверенитет на з...

Image

Остани поврзан