• среда, 19 јуни 2024
Рекорден број милионери би можеле годинава да ја напуштат Велика Британија

Рекорден број милионери би можеле годинава да ја напуштат Велика Британија

Лондон, 18 јуни 2024 (МИА) - Околу 9.500 Британци би можеле да ја напуштат земјата поради политички...

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Риши Сунак најави одржување на парламентарни избори во Велика Британија на 4 јули (ДПЛ)

Лондон, 22 мај 2024 (МИА) - Премиерот на Велика Британија Риши Сунак денеска разговараше со кралот Ч...

Велика Британија го повика кинескиот амбасадор поради обвиненијата за шпионирање за Хонг Конг

Велика Британија го повика кинескиот амбасадор поради обвиненијата за шпионирање за Хонг Конг

Лондон, 14 мај 2024 (МИА) - Британското Министерство за надворешни работи го повика кинескиот амбаса...

Британските лабуристи имаат 30 отсто поголема подршка од конзервативците

Британските лабуристи имаат 30 отсто поголема подршка од конзервативците

Лондон, 9 мај 2024 (МИА) - Британската опозициска Лабуристичка партија за 30 процентни поени ја згол...

Британска десничарска пратеничка пребегна во левичарските лабуристи

Британска десничарска пратеничка пребегна во левичарските лабуристи

Лондон, 8 мај 2024 (МИА) - На запрепастување на сите, денеска една британска пратеничка, десничар, о...

Локални избори во Велика Британија

Локални избори во Велика Британија

Лондон, 2 мај 2024 (МИА) - Во Велика Британија денеска се гласа на локални избори кои се гледаат как...

Сунак: Велика Британија ќе ја доведе својата одбранбена индустрија на воена основа

Сунак: Велика Британија ќе ја доведе својата одбранбена индустрија на воена основа

Варшава, 23 април 2024 (МИА) - Британскиот премиер Риши Сунак денеска за време на посетата на полски...

Велика Британија советува да не се патува во северен Израел поради можен напад од Иран

Велика Британија советува да не се патува во северен Израел поради можен напад од Иран

Лондон, 12 април 2024 (МИА) - Британското Министерство за надворешни работи ги советуваше своите гра...

Француските и британските војници првпат заедно парадираа во Лондон и Париз

Француските и британските војници првпат заедно парадираа во Лондон и Париз

Лондон, 8 април 2024 (МИА) - Француски војници денеска по првпат им се придружија на своите британск...

Скај њуз: Велика Британија нема план за одбрана во случај на конфликт

Скај њуз: Велика Британија нема план за одбрана во случај на конфликт

Лондон, 3 април 2024 (МИА) - Владата на Обединетото Кралство нема одбранбен план во случај на конфли...

Британската влада ја објавува новата дефиниција на екстремизмот

Британската влада ја објавува новата дефиниција на екстремизмот

Лондон, 14 март 2024 (МИА) - Британската влада денеска ќе објави нова дефиниција за екстремизам како...

Велика Британија ќе забрани други земји да поседуваат британски весници

Велика Британија ќе забрани други земји да поседуваат британски весници

Лондон, 13 март 2024 (МИА) - Велика Британија ќе ги промени своите закони и ќе им забрани на другите...

Британската полиција уапси маж откако со автомобил влета во портата на Бакингемската палата

Британската полиција уапси маж откако со автомобил влета во портата на Бакингемската палата

Лондон, 10 март 2024 (МИА) - Британската полиција денеска соопшти дека уапсила маж откако автомобил...

Бројот на продавници за плочи во Британија достигна децениски максимум

Бројот на продавници за плочи во Британија достигна децениски максимум

Лондон, 7 март 2024 (МИА) - Според Здружението за дигитална забава и малопродажба (ЕРА), бројот на п...

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Британците проценуваат дека во февруари загинаа најмногу руски војници од почетокот на војната во Украина

Лондон, 3 март 2024 (МИА) – Во февруари дневно се убиени или повредени најмногу руски војници од поч...

Image

Остани поврзан