• вторник, 18 јуни 2024
Бразил го победи Мексико со гол во 90+6. минута

Бразил го победи Мексико со гол во 90+6. минута

Колеџ Стејшн, 9 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Бразил ноќеска го победи Мексико со 3:2 во при...

Алекс Сандро го напушта Јувентус

Алекс Сандро го напушта Јувентус

  Торино, 25 мај 2024 (МИА) – Дефанзивецот на Јувентус, Алекс Сандро ќе го напушти клуб...

Селекторот на Бразил го објави конечниот список на играчи за Копа Америка

Селекторот на Бразил го објави конечниот список на играчи за Копа Америка

Сао Паоло, 20 мај 2024 (МИА) - Селекторот на бразилската фудбалска репрезентација Доривал Жуниор го...

Едерсон ќе го пропушти Купот на Америка поради скршеница на дланката

Едерсон ќе го пропушти Купот на Америка поради скршеница на дланката

Рио де Жанеиро, 20 мај 2024 (МИА) - Голманот на бразилската репрезентација и Манчестер сити, Едерсон...

Бројот на загинати во силните поплави во јужен Бразил достигна 136

Бројот на загинати во силните поплави во јужен Бразил достигна 136

Рио де Жанеиро, 12 мај 2024 (МИА) - Бројот на загинати во силните поплави во јужната бразилска држав...

Бразил без Нејмар, Ришарлисон и Касемиро на Копа Америка

Бразил без Нејмар, Ришарлисон и Касемиро на Копа Америка

  Рио де Женеиро, 10 мај 2024 (МИА) – Селекторот на бразилската фудбалска репрезентациј...

Бројот на загинати во поплавите во Бразил се искачи на 100, а 128 лица се водат како исчезнати

Бројот на загинати во поплавите во Бразил се искачи на 100, а 128 лица се водат како исчезнати

Бразилија, 8 мај 2024 (МИА) - Бројот на загинатите во поплавите во бразилската држава Рио Гранде до...

Бразилскиот претседател побара од Конгресот прогласување природна катастрофа во државата Рио Гранде до Сул

Бразилскиот претседател побара од Конгресот прогласување природна катастрофа во државата Рио Гранде до Сул

Бразилија, 7 мај 2024 (МИА) - Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска побара од Ко...

Протест на илјадници староседелци против бразилската Влада

Протест на илјадници староседелци против бразилската Влада

Бразилија, 26 април 2024 (МИА) - Неколку илјади староседелци маршираа до седиштето на владата во Бра...

Ромарио се враќа на фудбалските терени на 58 години

Ромарио се враќа на фудбалските терени на 58 години

Рио де Жанеиро, 17 април 2024 (МИА) - Еден од најдобрите светски фудбалери во деведесетите, Бразилец...

Бразилски Врховен суд: Армијата не може да интервенира во домашните спорови

Бразилски Врховен суд: Армијата не може да интервенира во домашните спорови

Сао Паоло, 8 април 2024 (МИА) – Врховниот суд на Бразил денеска пресуди дека армијата нема право да...

Бразил и Колумбија се водечки земји во спречувањето на уништувањето на амазонските прашуми

Бразил и Колумбија се водечки земји во спречувањето на уништувањето на амазонските прашуми

Лoндон, 8 април 2024 (МИА) - Минатата година Јужна Америка загуби околу 2.000 квадратни километри пр...

Бразилски судија почна истрага против Маск

Бразилски судија почна истрага против Маск

Бразилија, 8 април 2024 (МИА) – Судијата на бразилскиот Врховен суд Александре де Мораес вчера почна...

Макрон и Лула објавија план за инвестирање милијарда евра во Амазонија

Макрон и Лула објавија план за инвестирање милијарда евра во Амазонија

Белем, 27 март 2024 (МИА) – Претседателите на Бразил и Франција вчера објавија план за инвестирање е...

Винисиус ќе биде капитен на Бразил на мечот со Шпанија, натпреварот ќе биде посветен на борбата против расизмот

Винисиус ќе биде капитен на Бразил на мечот со Шпанија, натпреварот ќе биде посветен на борбата против расизмот

Мадрид, 26 март 2024 (МИА) - Крилниот напаѓач на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор ќе биде капитен на Бра...

Image

Остани поврзан