• среда, 19 јуни 2024
Блинкен пристигна на Блискиот Исток, првата средба во Каиро со претседателот Ал-Сиси

Блинкен пристигна на Блискиот Исток, првата средба во Каиро со претседателот Ал-Сиси

Каиро, 10 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна на Блиск...

Герапетритис во ЕУ ќе предложи формирање заедничка работна група за Блискиот исток

Герапетритис во ЕУ ќе предложи формирање заедничка работна група за Блискиот исток

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Формирање заедничка работна група со учество на министри од арапските зем...

Блинкен во посета на Саудиска Арабија, Јордан и Израел

Блинкен во посета на Саудиска Арабија, Јордан и Израел

Ријад, 29 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен пристигна во Ријад како д...

Блиски Исток: Дали Катар ќе го промени односот кон Хамас?

Блиски Исток: Дали Катар ќе го промени односот кон Хамас?

28 април 2024 Дојче веле Катар ги преиспитува сомневањата за својат...

Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Ердоган во Багдад: Потпишаните договори се пресвртница во односите меѓу Турција и Ирак

Багдад, 22 април 2024 (МИА) - Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, по средбата во Багдад со...

Борел: ЕУ ги прошири санкциите за иранските производители на дронови и проектили  

Борел: ЕУ ги прошири санкциите за иранските производители на дронови и проектили  

Брисел, 22 април 2024 (МИА) – Министрите на денешното заседание на Советот за надворешни работи пост...

Макрон: Неопходно е да се избегне ескалација на Блискиот Исток

Макрон: Неопходно е да се избегне ескалација на Блискиот Исток

Париз, 22 април 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, во телефонски разговор...

Борел: Ќе разговараме за санкции кон Иран и кон насилните еврејски доселеници 

Борел: Ќе разговараме за санкции кон Иран и кон насилните еврејски доселеници 

Брисел, 22 април 2024 (МИА) - На денешната средба во рамките за состојбата на Блискиот Исток ќе разг...

Последна сесија на Европарламентот пред европските избори, меѓу темите и Механизмот за раст на Западниот Балкан 

Последна сесија на Европарламентот пред европските избори, меѓу темите и Механизмот за раст на Западниот Балкан 

Брисел, 22 април 2024 (МИА) - Најновите случувања на Блискиот Исток, состојбата во Украина и европск...

Украина, Блискиот Исток и Судан теми на Советот за надворешни работи на ЕУ

Украина, Блискиот Исток и Судан теми на Советот за надворешни работи на ЕУ

Брисел, 22 април 2024 (МИА) - Случувањата во Украина како резултат на руската агресија врз земјата,...

Гутереш: Крајно време е да запре опасниот круг на одмазди на Блискиот Исток

Гутереш: Крајно време е да запре опасниот круг на одмазди на Блискиот Исток

Њујорк, 19 април 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска пре...

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Фон дер Лајен ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од натамошни дејствија на Блискиот Исток

Брисел, 19 април 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги повика...

Вашингтон Пост: Израел вели дека ја покажал својата способност да нападне во внатрешноста на Иран

Вашингтон Пост: Израел вели дека ја покажал својата способност да нападне во внатрешноста на Иран

Вашингтон, 19 април 2024 (МИА) - Денешниот напад „имаше намера да му сигнализира на Иран дека Израел...

Мицотакис: Да направиме сè што е во наши раце за смирување на кризата на Блискиот исток

Мицотакис: Да направиме сè што е во наши раце за смирување на кризата на Блискиот исток

Атина, 18 април 2024 (МИА) – За случувањата на Блискиот Исток, недвосмислената осуда на нападот врз...

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили  

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили  

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Лидерите на членките на Унијата вечерва има добра дебата за состојбата...

Image

Остани поврзан